fot.pexels.com

Dieta ketogenna zyskuje na popularności. Związana jest z dietami wysokotłuszczowymi i ograniczoną ilością węglowodanów. Jest szczególnie polecana osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów ze swojego ciała i poprawić dzięki temu swoje samopoczucie. Wskazana jest również dla cukrzyków i dla osób zmagających się z padaczką lekooporną. Przy diecie ketogenicznej należy unikać mąki pszennej, chleba czy makaronów, które są bogate w węglowodany.

Dieta ketogoniczna – na czym polega?

To model odżywiania, polegający na wyeliminowaniu ze swojej codziennej diety węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami. Zbyt duże zapasy energii odkładane są w postaci tkanki tłuszczowej. Aby zmienić swoje nawyki żywieniowe i stosować się do diety ketogenicznej, należy spożywać około 80 procent tłuszczy, pozostałe 20 procent przeznaczyć dla białka i węglowodanów.

Tłuszcz w keto diecie nie jest tak łatwo przyswajalny przez nasz organizm jak węglowodany, a tym samym nie odkładany i magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Dzięki temu, osoby z nadmierną ilością kilogramów mogą w łatwy sposób walczyć z otyłością. Nadmiar tłuszczu, który znajdziemy w diecie ketogenicznej, nie spowoduje przyrostu masy tłuszczowej lecz jej redukcję. Jest to tzw. stan ketozy, który pojawia się z dnia na dzień. Polega na zmianie naszego organizmu i przestawienie się na pobieranie energii z innych dostarczanych mu źródeł – w tym wypadku tłuszczy. Ketoadaptacja jest zależna od organizmu. Najczęściej jest to okres około 30 dni. Zalecane jest, aby w tym okresie redukować węglowodany o 20 g, a białko o 1 – 1,5 g. w odniesieniu do masy ciała.

fot.pexels.com

Co jeść na diecie keto?

Tak, jak już zostało wspomniane, z diety ketogenicznej musimy stopniowo eliminować węglowodany i białka. Wszystkie Twoje posiłki, które były dotąd bogate w węglowodany, tzw. makarony, chleb kasza, płatki owsiane czy ryż, powinny zostać zastąpione innymi produktami. Korzystajmy z tłuszczów nasyconych zawartych w maśle, smalcu, oleju kokosowym, a także z tłuszczów jednonienasyconych – orzechy lub awokado. Dobrą opcją będą dania składające się z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, np. tłuste ryby – makrela, śledź, sardynki czy karp.

Na temat diety ketogenicznej powstało szereg publikacji i artykułów, które w sposób szczegółowy wyjaśniają zalety i wady tego sposobu odżywiania. Na śniadanie dobrym połączeniem będzie jajecznica na boczku, która dostarczy wymaganych ilości tłuszczów. Tworzenie jadłospisu na cały dzień nie jest rzeczą skomplikowaną. Pamiętajmy, aby dostarczać naszemu organizmowi większej ilości tłuszczów niż węglowodanów.

Po zaledwie kilku dniach stosowania diety ketogenicznej, człowiek odczuwa lepsze samopoczucie, jest wesoły i czuje lekkość. Ma to związek z oddziaływaniem na nas ketonów. Wśród jej zalet często wymienia się sposób na walkę z insulinopornością. Osoby te odczuwają ciągłe zmęczenie i senność i mają kłopot z utrzymaniem prawidłowej wagi. Przejście na dietę ketogeniczną pozwoli na pozbycie się tych objawów. Po okresie adaptacji organizmu do diety keto, zauważymy u siebie oznaki lepszej koncentracji, poprawy snu, zwiększonej ilości energii czy zmniejszenia uczucia głodu.

Z dań mięsnych, które możemy zastosować w swojej diecie, to z pewnością wołowina, boczek lub karkówka. Dietę uzupełniać możemy owocami morza – krewetkami, krabem lub ośmiornicą. Z dostępnych warzyw wybierzmy cukinię, szpinak, pomidory koktajlowe lub sałatę.

Jeżeli zdecydujemy się na upieczenie ciasta, wybierajmy mąkę migdałową, kokosową lub sezamową. Całość możemy okrasić masą z mascarpone i przyozdobić owocami typu maliny, truskawki lub jagody. Pamiętajmy jednak, aby ketogeniczne desery były bez cukru, który możemy zastąpić erytrytolem lub stewią.

Dieta ketogeniczna pomocna jest również w walce z chorobą Alzheimera, Parkinsona czy autyzmie także przy zapobieganiu zawałom serca i miażdżycy tętnic. Niestety nie mogą z niej korzystać osoby, które miewają problemy z wątrobą, nerkami, trzustką lub cukrzycą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here