jak wybrać idealny domek drewniany

Jeśli chcesz kupić nowy domek drewniany dla swojej rodziny, aby spędzić w nim wspaniałe weekendy, wakacje lub zwyczajnie zamieszkać w nim na stałe, to przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Aby wybrać najlepszy domek z drewna dostępny na terenie Europy, musisz najpierw odrobić pracę domową. W tym celu należy rozejrzeć się za najlepszym dostawcą konstrukcji drewnianych, odpowiednimi materiałami, etc.

Nie trzeba dodawać, że domki drewniane to konstrukcje warte inwestycji. Oferują wytchnienie od miejskiego życia, zapewniając schronienie na łonie natury. Takie budynki są również bardzo energooszczędne, przyjazne dla środowiska, wszechstronne i wytrzymałe. A jeśli chcesz kupić domek z drewna dla siebie, z pewnością znajdziesz fantastyczną ofertę. Jednak przed zakupem wymarzonego domku drewnianego jest kilka kwestii do przemyślenia, jeśli chcesz nabyć dom z najlepszymi funkcjami w najlepszej cenie. Dlatego, w tym artykule podzielimy się ważnymi strategiami, które pomogą Ci wybrać najbardziej efektywny domek drewniany, który spełni Twoje oczekiwania i wymagania.

Od czego zacząć przygodę z budową domku drewnianego?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą do rozważenia są zdecydowanie Twoje potrzeby. Zanim zainwestujesz, powinieneś dobrze określić, do jakich celów chcesz wykorzystać swój domek drewniany. Może chcesz mieć własne miejsce na wakacje? A może chcesz stworzyć w nim domowe biuro lub prywatną siłownię? Albo zwyczajnie szukasz miejsca do stałego zamieszkania? Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz użytkować swój domek z drewna, zanim przystąpisz do jego budowy musisz określić jego cel. Od tego będzie zależeć wielkość budynku, którą wybierzesz. Do wyboru masz urocze małe domy z drewna, a nawet przepiękne ogromne drewniane wille. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz zbyt duży metraż, Twoje wydatki będą większe niż to konieczne. Musisz wybrać rodzaj domu z drewna, który będzie idealnie pasował do Twoich potrzeb i budżetu: tradycyjne domki drewniane nie są szczególnie duże i zawierają tylko jedno pomieszczenie. Możesz stworzyć swój własny projekt, ale jeśli chcesz go używać sporadycznie – tylko na weekendy lub święta – zdecydowanie zaleca się wybór małego, ale przyjemnego domku z drewna. Jednak na określeniu celu przygoda się nie kończy. Oto kilka innych ważnych kwestii, które należy rozważyć.

Jak wybierać szanowanego producenta?

Po określeniu celu swojego domku drewnianego, nadszedł czas, aby zacząć szukać firmy, która zbuduje Twój dom marzeń. Na rynku można znaleźć dużo ofert dostawców zajmujących się budową konstrukcji drewnianych. Aby dokonać najlepszego wyboru, należy sprawdzić jakich materiałów używa dana firma i upewnić się, że rodzaj izolacji, paneli podłogowych, systemu ogrzewania, etc. jest odpowiedni dla Twoich potrzeb. Przede wszystkim chcesz, aby Twój domek drewniany był trwały i wytrzymały. Nie ma lepszego sposobu na sprawdzenie, czy akurat ten producent jest specjalistą w swoim fachu niż pozyskanie opinii na jego temat. Firmy o kiepskiej popularności z biegiem czasu porzucają swój biznes. Natomiast, firmy o bardzo dobrej reputacji rozszerzają się na inne państwa i lokalizacje międzynarodowe. Dlatego, warto jest nie ignorować ocen innych klientów firmy, jeśli chcesz mieć idealny domek z drewna. W tym celu pomocny może okazać się Internet. Możesz zweryfikować platformy mediów społecznościowych i stronę internetową danego producenta pod kątem ocen i poleceń. Przeglądając referencje, można uzyskać pożyteczne informacje na temat firmy.

Jak upewnić się, że otrzymasz to, czego chcesz?

Jeśli chcesz, aby domek drewniany został zbudowany zgodnie z Twoimi preferencjami, możesz wynająć firmę specjalizującą się w budynkach drewnianych, która na pierwszym miejscu stawia zawsze klienta – jego pragnienia i życzenia. Dlatego, warto jest stworzyć swój własny projekt i mieć jasny obraz tego, jaki styl, rozmiar, wykończenie chcesz mieć. Firmy, które specjalizują się w budowie domków drewnianych od lat, dają możliwość wyboru projektu szytego na miarę; gotowego projektu; lub modernizację gotowego projektu. Takie firmy dają również wyobrażenie o tym, jak zostanie zbudowany Twój domek drewniany i jakie materiały zostaną użyte. Dzięki temu, będziesz miał całkowitą pewność, że dostaniesz to, czego chciałeś, a sam domek przekroczy Twoje najśmielsze oczekiwania.

Jak wybrać idealny rozmiar domku z drewna?

Wybór rozmiaru domku drewnianego jest niezwykle ważnym aspektem, który wymaga kilkukrotnego przemyślenia. Pamiętaj, że wielkość budynku powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Istotnym czynnikiem jest w tym przypadku również zastosowanie domu, czyli określenie do jakich celów będzie wykorzystywany. Niezależnie od wszystkiego, pamiętaj, że Twój wymarzony domek z drewna nie powinien być ani za duży, ani za mały – wtedy najlepiej spełni każdą funkcję i będzie wygodny. Musisz mieć wystarczająco dużo miejsca na kuchnię, salon, sypialnię i łazienkę, a także wystarczająco dużo otwartej przestrzeni na ogród i taras. Aby zdecydować o formie i wielkości domku drewnianego, należy najpierw ocenić powierzchnię działki. Dla wielu osób duży wpływ na podjęcie decyzji o rozmiarze domu ma kwestia dotycząca pozwolenia na budowę. Dużo łatwiej jest wybrać małe domy całoroczne do 50 m2, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Oczywiście, przy projektowaniu i obliczaniu zawsze warto zasięgnąć porady eksperta.

Jak wybrać grubość kłód?

Nie mniej istotny jest wybór odpowiedniej grubości kłód lub bali na domki drewniane. Jest to tak ważne, ponieważ w dużym stopniu wpływa na właściwości termoizolacyjne budynku. Jeśli drewniany materiał jest zbyt cienki, nie będzie dobrze zatrzymywał ciepła, co uniemożliwi korzystanie z domku drewnianego zimą. Dlatego, należy upewnić się, że grubość kłody w budynku jest wystarczająca. Najlepsze wymiary domów z drewna, to:

  • dla ściany z bali okrągłych o grubości 230 mm lub bali prostokątnych, klejonych o grubości 204 mm współczynnik U = 0,55 W/m²K.
  • dla ściany z bali okrągłych o grubości 210 mm lub z bali prostokątnych, klejonych o grubości 182 mm współczynnik U = 0,60 W/m²K.

Dla polskich wymagań, przy tych samych grubościach bali 204 i 182 mm współczynniki U wynosiłyby adekwatnie – 0,69 i 0,76 W/m2K. To pogorszenie obliczeniowej izolacyjności cieplnej o ok. 22%. Dlatego, jeśli chcesz korzystać z domku tylko latem, 28 mm to dobra minimalna grubość. Natomiast, jeśli chcesz używać swojej drewnianej oazy przez cały rok, kup domek drewniany o gęstości drewna 34 mm. Pamiętaj, aby zawsze pytać wybraną przez siebie firmę o profil grubości kłód i kup taki domek drewniany, który odpowiada Twoim potrzebom.

WAŻNE: Nigdy nie wybieraj taniej opcji domku z drewna. Zawsze upewnij się, że wybierasz najlepszą jakość i budynek od szanowanego producenta drewnianych konstrukcji. Zapewnia to nie tylko dłuższą żywotność domku drewnianego, ale także spokój ducha, ponieważ firma zajmie się wszystkim za Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here