przeciek

Kiedy mamy do czynienia z rozszczelnieniem się rurociągu, skutki mogą być poważne. Woda to medium, które może skutecznie zniszczyć nie tylko okładziny takie, jak drewno na podłodze, ale niestety także wniknąć wgłąb przegrody budowlanej. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ wilgoć, która nie zostanie skutecznie wyeliminowana, może w przyszłości spowodować namnożenie się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Z tego powodu warto szybko przystąpić do usunięcia usterki na instalacji, aby jej skutki były jak najmniej rozległe i jak najmniej ingerowały w konstrukcję budynku i jego wyposażenie. Warto postawić na sprawdzone metody w pracy nad lokalizacją wycieków wody lub innego czynnika.

Najczęściej stosowane metody wykrywania nieszczelności na rurociągach

Podstawową metodą, jaką stosują profesjonalni technicy jest próba szczelności instalacji. Spadek ciśnienia zanotowany na odczycie z manometru może świadczyć o przecieku i wówczas należy szybko podjąć działania mające na celu ustalenie dokładnego umiejscowienia rozszczelnienia rurociągu. Do tego celu można wykorzystać specjalistyczny sprzęt, którego działanie polega na odczytywaniu i wychwytywaniu sygnałów np. dźwiękowych (szumów) pojawiających się w obrębie instalacji. Szumy wskazują miejsce, z którego czynnik wypływa na zewnątrz rurociągu. Metodami, które wykorzystują szumy w lokalizacji wycieków są:

  • metoda z wykorzystaniem geofonu,
  • korelacja wycieku,
  • detekcja ultradźwięków,
  • metoda z użyciem specjalnych loggerów,
  • metoda z wykorzystaniem sond wgłębnych.

Kto zajmuje się detekcją nieszczelności?

Detekcja nieszczelności to zadanie dla wyspecjalizowanych fachowców z branży instalacyjnej. Aby móc profesjonalnie i rzetelnie wykonać usługę wykrywania przecieków na instalacji, niezbędna jest odpowiednia wiedza techniczna oraz doświadczenie, które pozwala na szybki i sprawny dobór metody działania do konkretnego przypadku wystąpienia nieszczelności. Dodatkowo, technicy lub inżynierowie, którzy wykonują usługi lokalizacji wycieków, powinni doskonale znać się na obsłudze wszelkich sprzętów wykorzystywanych do tego celu. Nie jest to łatwe zadanie, stąd warto polegać na sprawdzonych fachowcach z bogatym doświadczeniem i referencjami z wykonanych już zleceń. Sprawne i skuteczne działanie jest tutaj bardzo ważne. Ma bowiem wpływ na czas trwania usługi, a im jest on krótszy, tym szybciej można się uporać z awarią, sprawniej usunąć jej skutki i przywrócić stan sprzed jej wystąpienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here