fot.pexels.com

Pierwszy samochód pamięta się do końca życia. Tysiące przebytych kilometrów na wycieczkach ze znajomymi, wyjazdy w dalekie trasy, czy… pierwsze naprawy części eksploatacyjnych. Pierwsze auto powinno się traktować jako poligon doświadczalny. Podczas pierwszych miesięcy jazdy autem, kierowca zyskuje pewność siebie i nadal uczy się, jak prowadzić auto. Już za kilka tysięcy można kupić sensowne auto, które będzie oszczędne i dynamiczne. Przedstawiamy listę popularnych modeli.

Auta do 5 tysięcy

Naszą pierwszą propozycję jest Skoda Fabia 1.4 II generacji. Auto to było produkowane w latach 1999-2007. Czeski producent stworzył samochód, który zyskał na popularności. Silniki benzynowe charakteryzują się niskim spalaniem. Średnio od 6-7 litrów na 100 kilometrów. Popularnością cieszą się również silniki Diesla. Jakie zalety wymieniają jej posiadacze? Przede wszystkim łatwość utrzymania. Cena części nie jest wysoka, dzięki temu znacznie oszczędzimy na kosztach napraw. Jest to bardzo dobre auto do podróżowania po mieście. Jednak w długie trasy, szczególnie silniki do 100 km, są dość toporne podczas wyprzedzania. Niektórzy są w stanie nawet osiągać spalanie w granicach 5 litrów/100 km. Dlatego to auto nazywane jest ekonomicznym. Jaka jest średnia cena za Skodę Fabię na polskim rynku. Należy liczyć się z wydatkiem między 4 a 6 tyś. Złotych.

Kompaktowe Audi A3 8l to auto godne uwagi. Produkcja tego modelu rozpoczęła się w 1997 roku, a zakończy w 2003 roku. W jego wyposażeniu znajdziemy elektrycznie ustawiane lusterka, centralny zamek, isofix czy immobilizer. Główną zaletą tego auta jest mocny silnik, który może przetrwać naprawdę sporą ilość kilometrów. Wnętrze jest dobrze wykonane, a jazda jest komfortowa. Zaletą tego auta jest możliwość zamieszczenia w nim gazu, co wydaje się idealnym autem dla młodego kierowcy. Znacząco obniży to koszty paliwa. Średnie jego spalanie wyniesie od 9 – 12,7 l/100 km. Oczywiście uzależnione jest to od stylu jazdy. Solidne wykonanie i zaawansowane układy napędowe, które dostępne są w przystępnych cenach, to największe zalety tego auta. Na popularnych portalach z ogłoszeniami sprzedaży, za kwotę 5 tysięcy złotych jesteśmy w stanie kupić ten model.

Nadal zostajemy przy tym samym koncernie. Volkswagen Polo IV generacji to już jest półka wyżej od przedstawionej dwójki. Model ten produkowany był w latach 2001-2009. Jest to typ auta miejskiego. Znajdziemy w nim klimatyzacje manualną, podgrzewane lusterka, elektryczne szyby czy tapicerkę welurową. Jest to auto małe, gdzie zmieści się wszędzie. Średnie spalanie benzyny oscyluje wokół 7 litrów/ 100 km. Kierowcy podkreślają mocne strony tego auta. Przykładowo, za 14 letniego Volkswagena Polo zapłacimy około 7 tyś. Złotych. Jego Użytkownicy podkreślają zaletę niskiego spalania i całkowitą bezawaryjność. Wydaje się idealnym pierwszym autem w niskim budżecie.

fot.pexels.com

Młody kierowco – wystrzegaj się tych błędów!

Młodzi kierowcy, którzy nie mają dużego doświadczenia w posiadaniu własnego auta, często zapominają o najważniejszych kwestiach w samochodzie. Należy pamiętać o okresowej wymianie oleju w silniku po przejechaniu 10 tyś kilometrów. Filtr paliwa, filtr powietrza czy filtr kabinowy również powinny ulegać wymianie. Dbanie o wszystkie elementy auta pozwoli na jego dłuższą eksploatację i bezawaryjność. W kwestiach estetycznych istotny jest lakier samochodu, który również możemy zabezpieczyć. Badanie techniczne lub regularne wizyty u mechanika, pomogą zawczasu wykryć usterkę i zapobiec większym problemom z autem. Istotnym elementem auta jest rozrząd, więc zwróć na niego szczególną uwagę, aby nie doprowadzić do remontu silnika.

Pierwszy własny samochód uczy nas najwięcej. W młodym wieku jesteśmy pełni energii i chęci do cieszenia się z jazdy i każdego wolnego czasu. Pomoże nam w tym małe i ekonomiczne auto, którym zwiedzimy cały świat. Wybór pierwszego auta nie jest proste, ale ważne, aby było ono bezpieczne i niedrogie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here