fot.pexels.com

Na czym polega choroba Hashimoto? Jest to zapalenie tarczycy, które prowadzi do stopniowego niszczenia gruczołu. Jej objawami są wzrost masy ciała, spowolnienie przemiany materii, senność, apatia, problemy z pamięcią czy zaburzenia miesiączkowania. Tarczyca ma wpływ na działanie całego organizmu. Co warto wiedzieć o Hashimoto i jak skutecznie walczyć z zapaleniem tarczycy?

Co to jest Hashimoto?

Nazwa tej choroby pochodzi od japońskiego chirurga – Hakaru Hashimoto. Badając próbki tkanki gruczołu tarczowego, odkrył nowy rodzaj zapalenia tarczycy. Może ona występować przy jej podwyższonej czynności, normalnej lub zmniejszonej. Przebiega ona łagodnie lub bezobjawowo. Nieleczona niedoczynność tarczycy doprowadza do chorób serca lub niepłodności.

Tarczyca położona jest u dołu szyi, przed tchawicą. Hormony, które wytwarza, mają wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, mięśniowego, krwionośnego czy nerwowego. Na kształt przypomina motyla. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Stymuluje wzrost i wpływa na proces dojrzewania. Wytwarzana ona hormony – trójodotyroninę, tyroksynę oraz kalcytoninę, które odpowiadają za prawidłową prace mózgu. U dorosłego człowieka waży około 30 gramów. Zbyt wysokie lub mniejsze wydzielanie hormonów, powoduje problemy związane z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy.

Wróćmy do choroby Hashimoto. Jest ona chorobą autoimmunologiczną, czyli należy do grupy chorób, w których układ immunologiczny niszczy własne komórki oraz tkanki. Do tej samej grupy należy cukrzyca typu 1, bielactwo nabyte, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy stwardnienie rozsiane. Przy wykryciu choroby istotna jest zmiana stylu życia i zdrowia dieta. Zapalenie tarczycy prowadzi do niszczenia gruczołu i spadku produkowanych hormonów, dlatego tak ważne jest regularne badanie tarczycy i wczesne wykrycie choroby Hashimoto, której rozwój doprowadzi do niedoczynności tarczycy. W tym celu należy umówić się na wizytę do endokrynologa, który oceni stan tarczycy.

Jakie inne czynniki wpływają na rozwój Hashimoto? Mogą to być wahania poziomu estrogenów, infekcje, niedobory selenu w diecie oraz wysokie spożycie jodu. Pierwszymi objawami przy tej chorobie są kłopoty z koncentracją, bóle stawów, bóle mięśni, uczucie ciągłego zmęczenia oraz chrypka.

Na chorobę Hashimoto mogą zachorować również osoby, u których w rodzinie występowały już przypadki tej choroby, a także u osób, które cierpią na celiakię, bielactwo czy toczeń. Ujawnia się najczęściej pomiędzy 40 a 60 rokiem życia i wykrywane jest więcej u kobiet niż u mężczyzn. Przy badaniu lekarz zleca USG tarczycy oraz oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych.

fot.pexels.com

Choroba Hashimoto – leczenie

Gdy po wizycie u lekarza otrzymamy diagnozę, zaleci on odpowiednie leczenie. Sam proces leczenia, szczególnie jego początkowa kuracja, polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, a następnie zażywanie hormonu tarczycowego. Ważne przy tym jest monitorowanie choroby podczas kontrolnych wizyt u lekarza prowadzącego. Prawidłowo leczona nie powoduje poważnych konsekwencji.

Osoby borykające się z tym problemem, musza przestrzegać się specjalnej diety. Muszą one całkowicie zrezygnować z używek, przyjmować regularnie posiłki, eliminować tłuszcze zwierzęce oraz przygotowywanie potraw z warzywami oraz owocami. Podstawą diety powinny być posiłki oparte o jod, selen czy żelazo, które są potrzebne do prawidłowej pracy tarczycy. Z kolei selen łagodzi stan zapalny. Znajdziemy go w rybach, orzechach czy jajach. Zalecane są również produkt bogate w błonnik, który usuwa toksyny z organizmu. Wzbogaćmy więc naszą dietę o banany, buraki, marchew czy awokado.

Zauważenie początkowych objawów nie musi skutkować problemami z tarczycą. W celu określenia problemu należy udać się do lekarza, który swoją fachową wiedzą i doświadczeniem, popartym wynikami badań, określi czy jest to rzeczywiście choroba Hashimoto czy niedoczynność tarczycy. Tarczyca jest bardzo ważnym narządem w naszym organizmie, dlatego ze szczególną uwagą powinniśmy obserwować niepokojące objawy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here