karma dla kotów sterylizowanych

Duża różnorodność dostępnych na rynku karm dla zwierząt domowych może przyprawiać o ból głowy. Właściciele kotów muszą wybierać spośród karm suchych, suszonych, wilgotnych i mokrych, bytowych i weterynaryjnych, pełnoporcjowych i uzupełniających, różnego rodzaju przysmaków i tzw. superfood polecanych kotom szczególnie wybrednym i o specjalnych potrzebach. A jak w tej klasyfikacji pozycjonuje się karma dla kotów sterylizowanych? Co odróżnia tego typu karmę o innych?

Suche i mokre karmy dla kotów po sterylizacji

Zabieg sterylizacji ma na celu zapobiec możliwości rozmnażania się kota i zmienić jego zachowania. Koty po sterylizacji stają się spokojniejsze, co z jednej strony jest korzystne, z drugiej natomiast zwiększa tendencję zwierzęcia do tycia, co w połączeniu z naturalnym spowolnieniem metabolizmu może prowadzić do otyłości i związanych z nią chorób. Suche i mokre karmy dla kotów po sterylizacji charakteryzują się obniżoną kalorycznością, co ma przeciwdziałać ryzyku otyłości bez powodowania u zwierzęcia uczucia głodu. W przypadku karm mokrych obniżenie kaloryczności wynika z naturalnego zastąpienia dużej części składników odżywczych przez wodę. Sucha karma dla kotów sterylizowanych ma obniżoną kaloryczność poprzez zmianę proporcji tłuszczów do pozostałych składników. Po prostu w takiej karmie miejsce tłuszczu zajmuje białko i różnego rodzaju włókna, których kaloryczność jest bliska zeru.

Zalety stosowania karmy o obniżonej kaloryczności

Podstawową korzyścią wynikającą z zastąpienia tradycyjnej, pełnoporcjowej karmy przez specjalną karmę dla kotów sterylizowanych, jest obniżenie kaloryczności codziennych posiłków zwierzęcia, a tym samym jego ochrona przed otyłością. Największą skutecznością w tym zakresie charakteryzują się karmy mokre, bogate w wodę, lekkostrawne i sycące, które za sprawą wysokiej zawartości substancji wypełniających żołądek zwierzęcia niwelują uczucie głodu. Dzięki dużej zawartości wody mokra karma dla kotów sterylizowanych pomaga również w odpowiednim nawodnieniu zwierzęcia, chroniąc je przed problemami z układem moczowym i wydalniczym, zwłaszcza przed chorobami nerek.

W odróżnieniu od tradycyjnych, pełnoporcjowych karm bytowych, specjalne karmy dla kotów po sterylizacji, mokre i suche, zawierają w swoim składzie mniej tłuszczu, a więcej białka i niskokalorycznych włókien, które pomagają zapełnić żołądek i zmniejszyć uczucie głodu. Takie karmy są również bogate w witaminy i minerały niezbędne dla normalnego funkcjonowania każdego zwierzęcia, co jest typowe dla wszystkich karm pełnoporcjowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here