fot.pexels.com

Siedzący tryb życia może doprowadzić nas do poważnych chorób. Warto prowadzić zdrowy tryb życia już od najmłodszych lat. Dzięki niemu zachowujemy zdrowie i rozwijamy organizm. Systematyczna aktywność fizyczna znacznie przedłuży długość i trwałość naszego życia. Nawet trening, który trwa 30 minut dziennie jest dla naszego zdrowia zbawienny. Według badań ćwicząc dwie godziny tygodniowo, zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy raka.

Polacy mało się ruszają

Polacy, jako społeczeństwo, spędzają bardzo mało czasu na uprawianiu sportu lub innych aktywności fizycznych. Według różnych raportów jesteśmy na szarym końcu i wyglądamy blado na tle innych państw Unii Europejskiej. Jednak możemy być optymistami, bo z roku na rok liczba osób ćwiczących wzrasta. Liderami rankingu aktywności fizycznej są kraje skandynawskie – Finlandia, Dania i Szwecja. Przeznaczenie więcej ilości czasu na ćwiczenia fizyczne, pozytywnie wpłynie na nasz organizm i samopoczucie. Będziemy pracować efektywniej, co przy pracy zdalnej jest bardzo istotne. Nasz mózg będzie dotleniony, a mięśnie odpowiednio pracowały, by nie miewać problemów z kręgosłupem od ciągłego siedzenia przy biurku lub na kanapie.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, świadomość społeczeństwa na temat aktywności fizycznej wzrasta. Z pewnością wpływ mają na to powstające siłownie, kompleksy sportowe czy popularni influenserzy, którzy propagują zdrowy tryb życia.

Do zalet uprawiania sportu zaliczymy posiadanie lepszej kondycji, szybszą przemianę materii czy obniżenie poziomu krwi. W okresie zimowym, popularnym zajęciem jest morsowanie. Pozytywnym aspektem lodowatych kąpieli jest zwiększenie odporności organizmu, zahartowanie ciała, poprawa krążenia czy poprawa wydolności układu sercowo – naczyniowego.

Natomiast korzyściami płynącymi ze spacerów, które trwają co najmniej 30 minut dziennie, jest uchronienie się przed osteoporozą, szczególnie dla osób po 60 roku życia. Krótki marszobieg pozwoli na dotlenienie organizmu i poprawienie nastroju. Idealną formą rekreacji jest nordic walking, który polega na marszach ze specjalnymi kijkami. Dzięki temu pobudzamy nasze mięsnie, rozwijamy i wzmacniamy ramiona, a także odciążamy stawy, co jest istotne u osób starszych.

fot.pexels.com

Jak dbać o aktywność fizyczną?

Codzienny trening przed lub po pracy jest wskazany. Warto korzystać z takich miejsc jak siłownie, które mają odpowiedni sprzęt do ćwiczeń. Wykupując karnet mamy dostęp do zajęć fitness, które dodatkowo urozmaicają każdą wizytę na treningu. Popularnymi zajęciami w klubach fitness jest pilates, który poprawia wytrzymałość oraz równowagę. Zumba, czyli zajęcia łączące taniec latynoski z aerobikiem, a także crossfit, który pomaga wyrobić kondycję i pozwala spalić nawet 1000 kcal podczas jednego treningu. To trening siłowo – wytrzymałościowo, polegający na intensywnych ćwiczeniach, zyskujący na popularności.

Zajęcia z trenerem personalnym mogą być jeszcze bardziej efektywne niż samodzielny trening. W ostatnich latach pojawiło się sporo osób oferujących wspólne zajęcia. Trener personalny jest wstanie przygotować dietę spersonalizowaną i ułożyć ćwiczenia, które wzmocnią nasze ciało i w ciągu kilku miesięcy, dzięki intensywnej pracy, w znacznym stopniu zmienimy swoje nawyki.

Squash, joga, tenis, sztuki walki czy ścianka wspinaczkowa – to kolejne przykłady sportów, które wzmacniają wszystkie partie mięśni. Pomimo niesprzyjającej pogody i niskiej temperatury jesteśmy w stanie ćwiczyć w zamkniętych pomieszczeniach.

Odpowiednia dieta, połączona z codzienną aktywnością fizyczną, zdecydowanie poprawi nasze samopoczucie i wzmocni organizm. Mają one wpływ również na naszą kondycję psychiczną, która w ostatnim czasie nieco ucierpiała. Codzienny ruch i treningi powinny być wprowadzane stopniowo. Zaopatrzmy się w dobry sprzęt do uprawiania sportu i urozmaicajmy każde zajęcia. Po kilku tygodniach zauważymy zdecydowaną poprawę naszej kondycji i wydolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here