fot.pexels.com

Elektronika w naszych domach pełni bardzo istotną rolę. Zapewnia bezpieczeństwo, komfort, rozrywkę czy szybkość wykonywania zadań. Wbrew pozorom, dom naszpikowany elektroniką nie jest czymś złym. Miejsce naszego zamieszkania charakteryzuje się przede wszystkim pięknym i unikalnym wystrojem. Służy wypoczynkowi i spędzaniu wolnego czasu. Technologia pomaga nam w każdej dziedzinie życia. Różne czynności mogą zostać zautomatyzowane, dzięki nowoczesnym gadżetom.

Gadżety elektroniczne do domu, czyli dom naszpikowany elektroniką

Na sam początek warto zainwestować w bezpieczeństwo. Kamery, czujniki ruchu, alarm – to podstawowe urządzenia, które powinniśmy mieć w swoim domu. Chcemy, aby nasi bliscy czuli się komfortowo we własnych domu. Systemy zabezpieczające są sposobami na odstraszenie nieproszonych gości w postaci włamywaczy. Alarm do domu jednorodzinnego jest sygnalizatorem w sytuacji zagrożenia. Czujniki na podczerwień, ultradźwiękowe czy wibracyjne, informują nas chwilę po wykrytym niebezpieczeństwie. Umożliwia to szybką reakcję domowników, a monitor w pełni na identyfikację złodzieja.

Współczesne kamery do monitoringu charakteryzują się bardzo dobrą rozdzielczością. Dzięki połączeniu WI-FI, całość zapisu znajdzie się w chmurze lub na karcie SD. Bez problemy całe video będziemy mogli odtworzyć na naszych komputerach lub telefonach. Cena takich kamer uzależniona jest od ich jakości, ale znajdziemy modele nawet w cenach kilkudziesięciu złotych. W celu lepszego obrazu, warto zaopatrzyć się w kamery z wyższej półki. Niektóre z nich mają nawet wbudowany mikrofon, co umożliwi podsłuchanie lub odsłuchanie rozmów. Dodatkowo wyposażone są w ulepszone połączenie, dzięki temu uzyskamy lepsze połączenie i brak zakłóceń. Wytrzymałe są na zewnętrzne warunki atmosferyczne i dostarczają obraz nawet w ciemności. Dotyczy to oczywiście nowszych i droższym modeli.

Te dwa urządzenia – alarm i kamera – przydatne są podczas nieobecności właścicieli domu. Zabezpieczą naszą nieruchomość i poinformują o sytuacji zagrożenia. Zyskujące na popularności nowoczesne systemy alarmowe, zapewniają sterowanie całym zestawem urządzeń elektronicznych, znajdujących się w domu, za pomocą telefonu.

Dawniej stosowano tylko system alarmu przewodowego. Obecnie technologia jest bardziej rozwinięta i z powodzeniem można montować alarm bezprzewodowy. Komunikacja odbywa się za pomocą fal radiowych i może być zasilany na baterie lub akumulatory. Jeśli chcemy wybrać dobry alarm do domu, koszt nieskomplikowanego systemu w postaci kilku kamer oraz czujników ruchu, może zamknąć się w kwocie nawet do 3000 złotych.

fot.pexels.com

Pozostałe urządzenia elektroniczne w domu

Do ciekawszych systemów elektronicznych, które warto wykorzystać, jest inteligentne oświetlenie. Umożliwia ono wyłączenie światła za pomocą jednego kliknięcia w telefonie. Wykonamy to przy pomocy aplikacji. Korzyści takiego rozwiązania jest wiele. Zmniejszenie zużycia energii spowoduje, że znacznie zaoszczędzimy na kosztach. Dodatkową opcją jest zamontowanie światła z czujnikiem ruchu. W sytuacji, gdy przemieszczasz się po domu wieczorową porą, światło uruchamia się wtedy, gdy wchodzisz do pomieszczenia. Jest to szczególna przydatna funkcja światła z sensorem ruchu, która nie wymaga naszego szczególnego zaangażowania.

W domach jednorodzinnych zaopatrzyć się możemy również w wideomofony. Unikniemy w ten sposób nieproszonych gości i za pomocą kamery i systemu komunikacji, wpuścimy do środka lub nie przybyłych gości. Zdalne otwieranie furtki przydaje się, gdy mamy dość sporą odległość do furtki. Nowoczesne domofony wyposażone są w funkcje nagrywania, a do wyboru mamy montaż podtynkowy lub natynkowy, co jest istotne przy walorach estetycznych budynku.

Z kolei czujnik czadu pozwoli urządzeniu na wczesne wykrycie tlenku węgla w pomieszczeniu. Jest to istotne szczególnie w okresie grzewczym. Nie chcemy przecież doprowadzić do sytuacji zatrucia czadem i jest to najskuteczniejszy okres ochrony naszych bliskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here