fot.pexels.com

Sezon na grilla w ogrodzie ruszył pełną parą. Okres cieplejszych dni, to oprócz koszenia trawnika oraz pielęgnacji ogrodu, jest również możliwością do zjedzenia pysznych potraw z grilla. Karkówka, szaszłyk oraz kiełbasa – blisko roku oczekiwania znów mogą zagościć na polskich stołach. Jak je przyrządzić? Grill ogrodowy ma różne typy. W dzisiejszym artykule wymienimy ich wady oraz zalety i podpowiemy, co kupić, aby nie przepłacić.

Grill elektryczny – wygoda i bezpieczeństwo

Grill elektryczny charakteryzuje się szybkim przygotowaniem potrwa. Nowoczesne grille ogrodowe posiadają wyświetlacze cyfrowe z możliwością ustawienia temperatury. System zabezpieczający, eliminuje ryzyko poparzenia poprzez dotknięcie uchwytu. Największą zaletą tego urządzenia jest to, że grilluje się bez dymu i ognia. Umożliwia to korzystanie z grilla elektrycznego przez cały rok.

Grille elektryczne są zazwyczaj niedoceniane. Przyjęło się, że dania przyrządzone na tym urządzeniu nie smakują tak samo, jak te na grillach rozpalanych węglem. Zaletą grilli elektrycznych jest możliwość ich użytkowania na tarasie lub balkonie. W ten sposób żaden sąsiad nie będzie już narzekał na duże zadymienie czy wydobywający się smród.

Rozpalenie grilla elektrycznego jest bardzo proste i szybkie. Ułatwiają one również sprzątanie po całym grillowaniu. Z pewnością wiesz, jaki bałagan potrafią zostawić grille węglowe. W tym przypadku sprzątanie jest ograniczone do minimum. Za dobrej jakości grill o mocy 2000 W zapłacimy około 1000 złotych. Wielu producentów grilli elektrycznych zaczęło tworzyć specjalne aplikacje, które przeprowadzą nas przez cały proces przygotowywania potrawy. Dysponują one dużą powierzchnią, więc bez problemu przyrządzimy na nim sporą ilość mięsa. Elektroniczny system pozwala na kontrolę temperatury i monitorowanie efektów grillowania. Płyty grzejne oraz tacki na tłuszcz można w łatwy sposób zdemontować i umyć w zmywarce. Czy zatem grill elektryczny jest wart wydania pieniędzy? Jak najbardziej. Jest to nowoczesny wymiar grillowania, który z pewnością ułatwi przygotowywanie potraw dla każdego.

Grill gazowy tylko do ogrodu

Ze względu na swoje rozmiary, grill gazowy jest polecany posiadaczom ogrodów i działek. Wybierając grill gazowy zwróćmy uwagę na jego obsługę i jakość. Grille gazowe posiadają ruszt żeliwny lub stalowy. Najtrwalsze materiały, wykonane z dobrej jakości materiałów to inwestycja na lata. W nowoczesnych grillach gazowych możliwe jest ustawienie samodzielnie temperatury tak, aby cieszyć się dobrze wysmażonymi potrawami. Grille gazowe znanych producentów są jednak zdecydowanie droższe od grilli elektrycznych. Działają zdecydowanie na innej zasadzie niż tradycyjne grille na węgiel i brykiet, gdyż źródłem ognia są palniki zasilane gazem. Dzięki temu grill nagrzewa się szybciej. To, co jest ważne, to ciepło pod pokrywą grilla jest rozprowadzane równomiernie. Na rynku znajdziemy butle z gazem o wadze 11, 5 lub 1 kg. Taki sposób przygotowywania potraw powoduje, że z grilla nie wydobywa się dym.

fot.pexels.com

Grill węglowy – tradycja i niezawodność

Grille węglowe są najpopularniejszymi typami grilla ogrodowego. To właśnie z nimi kojarzy nam się jedzenie smażonych potraw. Wykonane są one z blachy ognioodpornej orasz rusztu ze stali nierdzewnej. Do ich rozpalenia istotny będzie węgiel drzewny lub brykiet wraz z podpałką. Odpowiednia temperatura takiego grilla osiągana jest w znacznie dłuższym czasie niż w przypadku grilla elektrycznego i gazowego. Sugeruje to również cena. Dobry grill węglowy kupimy już za kilkaset złotych. Podczas zakupu takiego grilla, zwróćmy uwagę na wielkość rusztu, jego ilość, z jakiego materiału został wykonany grill oraz dodatkowe akcesoria. Producenci nowoczesnych grillów oferują swoim klientom rozmaite opcje.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który grill ogrodowy wybrać. Dla miłośników tradycji, opcją numer jeden będzie grill węglowy. Z kolei dla osób, dla których istotny jest czar rozpalania, brak dymu i mała pojemność, wybór grilla elektrycznego lub gazowego będzie najlepszy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here