fot.pexels.com

Dbanie o własne zdrowie powinno nam towarzyszyć na każdym etapie życia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy młodzi, czy starzy, odpowiednia dieta, połączona z aktywnością fizyczną i regeneracją pozwoli nam na zachowanie zdrowego ciała. Komfort psychiczny, który będziemy odczuwać z racji dobrej kondycji fizycznej, wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie, doda nam energii w codziennych obowiązkach, a także zapobiegnie powstawaniu poważnych chorób. Bycie konsekwentnym w dążeniu do celu jest niezwykle trudne, ale jeśli dostrzeżemy efekty, stanie się to o wiele łatwiejsze. Jak troszczyć się o swoje zdrowie?

Zasady, których musisz przestrzegać

Choroby cywilizacyjne, jakimi są cukrzyca, otyłość, depresja, nadciśnienia tętnicze czy nowotwory, mają swoją przyczynę. Dbanie o własne zdrowie, pozwoli nam w dużym stopniu ograniczyć ich występowanie. Regularne badania profilaktyczne są naszym obowiązkiem. Podstawowe badania moczu, morfologia, OB oraz glukozę powinno być wykonywane raz do roku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł to być okres krótszy, np. pół roku. Wiele osób o tym zapomina i takie badania przeprowadza raz na kilka lat, co jest błędem.

Jak żyć dłużej i zdrowiej? Zadbajmy o aktywność fizyczną. Społeczeństwo w dzisiejszych czasach jest zapracowane i charakteryzuje się brakiem czasu. Trzydziestominutowy spacer do pracy i z powrotem, przyczyniłby się do uregulowania poziomu cholesterolu i spalania kalorii. Spacery są świetnym sposobem na zachowanie zdrowia. Dodatkowo, do korzyści spaceru zaliczymy dostarczenie organizmowi większej ilości tlenu. Zaleca się wykonanie co najmniej 10 tys. kroków dziennie. W ten sposób możemy spalić nawet kilkaset kalorii!

Ważnym czynnikiem zachowania dobrego zdrowia jest regularny i zdrowy sen. Według badań, każdy człowiek powinien sypiać w nocy od 7 do 9 godzin. Głównym problemem Polaków jest bezsenność. Związany jest z tym stres, zbyt duża ilość światła w sypialni, zgaga, choroby reumatyczne czy zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Sypialnia jest miejscem, gdzie spędzamy zazwyczaj czas na regeneracji snu. Zadbajmy więc o odpowiedni materac wraz z łóżkiem, pościel oraz poduszkę, wyłączmy wszelkie urządzenia elektroniczne przed snem i wyciszmy się do minimum. Problemy ze snem mogą doprowadzić do późniejszych chorób, m.in. depresji, otyłości oraz zawału serca. Warto pamiętać, że zbyt krótki i zbyt długi sen może powodować późniejsze dolegliwości. Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat snu, sprawdźmy w Internecie informacje jakie występują fazy snu.

Dieta. To kolejny bardzo istotny czynnik zachowania zdrowej skóry, kondycji organizmu, posiadania zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej czy dobrej pracy narządów. Aspekt naszego odżywiania powinniśmy wziąć sobie głęboko do serca. Dlaczego? Zapewne znasz powiedzenie  – Jesteś tym co jesz. Pożywienie zawiera składniki, które wpływa pozytywnie lub negatywnie na organizm. Pozytywne efekty zdrowej diety zauważalne są już po kilku dniach. Niezwykle istotne dla naszego organizmu są produkty pochodzenia roślinnego, bogate w składniki odżywcze. Owoce, warzywa, pieczywo, powinniśmy wprowadzić do naszego codziennego jadłospisu. Z kolei białka budują układ nerwowy, tworzą mięśnie i są niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu.

fot.pexels.com

Zawalcz o swoje zdrowie!

Codzienny wysiłek fizyczny i zbilansowana dieta. To najważniejsze elementy, aby czuć się zdrowo i mieć energię do życia. Niezdrowe jedzenie typu fast food, siedzenie całymi dniami przed telewizorem lub komputerem spowoduje, że znacznie pogorszymy stan swojego zdrowia. Pandemia koronawirusa wymusiła w nas pracę zdalną i zmusiła do spędzania czasu wolnego w domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć w swoich czterech kątach. Wystarczy odrobina chęci i samodyscypliny, aby poprawić kondycję organizmu i cieszyć się zdrowiem na długie lata. To jest nasz przepis na długie i przyjemne życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here