fot.pexels.com

Stres towarzyszy nam codziennie. Niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteśmy obecnie. Najczęściej dotyczy on miejsca pracy i obowiązków z nią związanych. Obecny jest również u dzieci i młodzieży, którzy mają ważne egzaminy do zaliczenia. Długotrwały stres może mieć bardzo poważne skutki. Stres można śmiało nazwać chorobą naszych czasów. W niektórych przypadkach stres wpływa na nas pozytywnie, dodaje energii i napędza do działania. Jednak warto nauczyć się żyć ze stresem. Poznaj kilka naszych wskazówek.

Co to jest stres?

Stres jest reakcją naszego organizmu na otoczenie. W swoim życiu miewamy różne doświadczenia i zdarzenia, które nie są przyjemne. Zakłócają one równowagę organizmu, blokują działanie i przeszkadzają w skutecznym poradzeniu sobie z problemami. Ciągły stres, życie w biegu lub pod presją, rywalizacja, zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia czy pojawienie się wrzodów.

Wyżej wspomniane wydarzenia nazywamy stresorami. To właśnie ono wywołuje stres. Stresorami mogą być wydarzenia związane ze środowiskiem – duży hałas lub wysoka temperatura, codzienne wydarzenia – korek samochodowy, mało czasu na dotarcie do celu, nieprzyjemna rozmowa lub zmiany życiowe – rozwód, ślub czy żałoba. Jak wiemy, stresujących sytuacji w naszym życiu nie brakuje. Ze względu na swój rodzaj i znaczenie, wyróżniamy trzy poziomy stresorów: codzienne utrapienia, stresory poważne oraz stresory katastrofalne.

Długotrwały stres wyczerpuje nasz organizm. Może jednak on przyjmować charakter pozytywny. Stres działa mobilizująco w przypadku, gdy mamy mało czasu na dokończenie zadania lub projektu. Pozytywny stres podnosi poziom energii, umożliwia koncentrację na problemie, mobilizuje organizm do walki czy wpływa na realizację naszych zaplanowanych celów życiowych. Jako przykład pozytywnego stresu, posłużyć może gratyfikacja pieniężna od szefa. Gdy w sposób umiarkowany stresujemy się nad dokończeniem ważnego projektu, a następnie po dobrze wykonanej pracy otrzymujemy nagrodę, wtedy nasz organizm otrzymuje stres pozytywny i zachęca do dalszej pracy.

W sytuacji, gdy poziom stresu wzrasta gwałtownie, działa na nasz organizm demobilizująco i dezorganizuje nasze działania i myślenie. Mamy złe samopoczucie, pojawia się gniew, frustracja, przyspieszone bicie serca, tiki nerwowe, zaburzenia hormonalne, a nasz oddech staje się płytszy i szybszy.

fot.pexels.com

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

Radzenie sobie ze stresem, pokonanie go lub po prostu zaakceptowanie, wymaga od nas wytężonej pracy. Wiele osób, gdy pojawiają się sytuacje stresowe, sięgają po słodycze, które mają dużo cukru, alkohol lub inne używki np. papierosy. Nie jest to dobry sposób. Być może dla tych osób ma to krótkotrwały, pozytywny wpływ, ale w późniejszym etapie może powodować znacznie poważniejsze problemy a w konsekwencji zachorowanie na nowotwór.

Stres w naszym życiu nie musi być obecny przez cały czas. Warto jednak wypracować sobie takie nawyki, które pomogą nam w walce z jego obecnością. Jednym ze sposobów jest aktywność fizyczna. Codzienny trening, bieganie, jazda na rowerze czy wizyta na siłowni, znacznie pomogą obniżyć nam poziom stresu. Dzięki temu uciekniemy chociaż na chwilę myślami i przestaniemy zadręczać się problemami.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem ma związek z naszymi doświadczeniami życiowymi i zależy od cech osobowości i temperamentu. Od nas samych zależy, czy jesteśmy w stanie zapobiec opanowaniu organizmu przez stres. Wśród domowych sposobów walki ze stresem wyróżnić należy gorącą kąpiel i wypicie herbaty ziołowej. Pomogą nam się zrelaksować, a napary z mięty, rumianku, dziurawca lub melisy, złagodzą pobudzenie nerwowe i zadziałają kojąco na układ nerwowy.

W przypadku, gdy problemy są znacznie poważniejsze, warto porozmawiać o nich z kimś bliskim. Rozmowa z osobą, która popatrzy na Twój problem z innej perspektywy i zastosowanie się do jej rad, pozwoli na spokojniejsze podejście do sprawy. Pomoc w problemach oferują także psychologowie, którzy dzięki swojemu doświadczeniu są w stanie wytłumaczyć nam pewne kwestie i zapobiec dalszemu negatywnemu działaniu stresu na nasz organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here