Niektórzy pracownicy pracują niemal rok tylko z domu. Ma to związek z panują pandemią koronawirusa. Mimo, iż praca zdalna firm nie jest czymś nowym, to dotyczy to zaledwie małego procenta przedsiębiorstw. Pozostałe musiały z dnia na dzień przestawić swój tryb pracy i oddelegować pracowników do swoich domów. Taki charakter pracy ma swoje plusy i minusy. Czy praca zdalna zagości na dłużej?
Jak wygląda praca zdalna u Polaków?
Całkowity lockdown spowodował, że nie tylko pracownicy byli i są zamknięci w domach. Dotyczyło to również dzieci. Z tego powodu wprowadzono nauczanie zdalne. Wiązało się to z szeregiem problemów, które nagle dotknęły rodziców.
Przykładowo, czteroosobowa rodzina – dwójka dzieci i dwoje dorosłych – w tym samym czasie przebywała w domu. O ile rodzice mogli mieć zapewniony dostęp do komputerów służbowych, tak dzieci niekoniecznie otrzymały pomoc ze szkół. Wiązało się to z korzystaniem dzieci z komputerów rodziców do zdalnego nauczania. Zdarzały się sytuacje, że dzieci nie pojawiały się na lekcjach, bo rodzic w tym czasie musiał pracować. Niestety, taka kolej rzeczy dotyczyła niemal każdego gospodarstwa domowego, w którym były dzieci.
Wróćmy jednak do pracowników. Musieli oni przeorganizować całkowicie swoje życie prywatne i te zawodowe. Dla tych, dla których praca zdalna to nowość, mieli zdecydowanie cięższe zadanie. Zadania, które mieli do wykonania, wymagały specjalnego skupienia, a pomieszczenie odpowiedniego przygotowania. Na początku pandemii zauważalny był wzrost zakupów komputerów, akcesoriów elektronicznych, biurek czy krzeseł. Widać było, że pracownicy chcą jak najlepiej przygotować swoje stanowiska pracy w domu. Pomagał również i sam pracodawca, który refundował zakupiony sprzęt biurowy.
Samodzielna praca w domu wymaga specjalnego przygotowania. Organizacja stanowiska pracy zdalnej, gdzie wokół nas jest pełno pokus związanych z telewizorem, obowiązkami domowymi, kanapą do odpoczynku, może powodować komplikacje. Na temat pracy zdalnej powstało mnóstwo publikacji, które miały ułatwić pracownikom organizację, ale wzmocnić również świadomość, że praca zdalna może być przyszłością i dzięki odpowiedniej samodyscyplinie efektywnie pracować możemy także z domu.
W dzisiejszym świecie zauważamy, że praca z dowolnego zakątka świata jest coraz bardziej popularniejsza. Potwierdzą to freelancerzy, czyli pracownicy, którzy wykonują wolne zawody, że dzięki odpowiedniej organizacji czasu pracy, wszystkie nasze obowiązki zostaną wypełnione, a nasz zleceniodawca będzie zadowolony z dobrze wykonanej pracy.
Wydajna praca zdalna – 4 proste zasady
Praca zdalna dla każdego może być wydajna. Wystarczy zaangażowanie i dyscyplina. Najważniejszy jest harmonogram pracy. Dobrze jest, aby na samym początku dnia, lub jeszcze wieczorem dnia poprzedniego, wypisać sobie w punktach taski, które musimy koniecznie wykonać. Pozwoli to nam na grupowanie naszych obowiązków od tych najważniejszych, do mniej istotnych.
Wspomniany wcześniej telewizor, sofa czy telefon należą do najczęstszych rozpraszaczy podczas pracy. Istotne jest, aby nie oglądać telewizji, ani przeglądać mediów społecznościowych, w ciągu godzin Twojej pracy. Wiąże się to z ponownym powrotem do stanu skupienia nad zadaniem, które według badań trwa nawet 15 minut, zanim wrócisz na właściwe tory.
Dobra organizacja czasu pracy ma również związek z porządkiem na biurku. Ważne jest, aby wokół nas nie było brudnych talerzy po jedzeniu, kubków czy sterty dokumentów. Miejsce pracy musi być wysprzątane, a na biurku znajdować się może laptop, monitor czy inne narzędzia potrzebne tylko i wyłącznie do naszych obowiązków.
Pomóc w codziennej pracy mogą Ci narzędzia do pracy zdalnej. W ostatnim czasie powstało ich sporo. Jeżeli masz natłok obowiązków, możesz wszystkie konieczne zadania do wykonania zapisać w prostej aplikacji do tasków, a spotkania, które odbywają się online, zapiszesz w kalendarzu elektronicznym.
Praca zdalna nie jest trudna, ale wymaga kilku podstawowych zasad, którymi należy się kierować. Samodyscyplinę można wypracować, więc tylko od Ciebie zależy, czy jesteś w stanie efektywnie pracować z domu lub dowolnego miejsca na świecie.