Prawidłowa postawa ciała przed komputerem ma istotne znaczenie dla naszego kręgosłupa i wpływ na późniejsze dolegliwości lub ich brak. Może nas uchronić przed zmianami zwyrodnieniowymi i nieprzyjemnym bólem. Długotrwałe siedzenie przed komputerem, spowoduje problemy z plecami, szyją i ramionami. Najczęstszymi chorobami będą również choroby oczu czy nadwaga. Jaka powinna być prawidłowa i ergonomiczna postawa ciała przy komputerze? Przeczytaj artykuł do końca, dzięki temu wprowadzić zmiany w swoim życiu w celu uzyskania efektywnej pracy.
Czym jest ergonomia?
Ergonomia stanowiska pracy to zapewnienie warunków pracownikowi do zwiększenia jego produktywności oraz wydajności. Inaczej jest to dostosowanie i zagwarantowanie miejsca pracy do możliwości psychofizycznych pracownika. Obecnie większość z nas wykonuje pracę zdalną przed komputerem. Musimy więc zapewnić naszemu ciału komfort tak, aby praca była przyjemna i niemęcząca. Długotrwałe siedzenie przed komputerem spowodować może problemy ze wzrokiem oraz z prawidłową postawą ciała.
Pracodawcy mają obowiązek zaprojektować i dostosować tak miejsce pracy, aby pracownicy nie mieli późniejszych problemów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na wysokość biurka i krzesła, ustawienie monitora, oświetlenie w pomieszczeniu oraz dostęp do sprzętu.
Monitor, klawiatura i pracownik powinni tworzyć linię prostą. Głowa nie powinna być uniesiona ku górze, ani skierowana w dół. Zdecydowanie obciąża to nasz organizm, szyję oraz kręgosłup. Krzesło do biurka powinno posiadać podłokietniki, a pracownik powinien opierać swoje łokcie na oparciach. Zapewnienie komfortowego stanowiska pracy, będzie miało swoje odzwierciedlenie w przyszłości na kondycję i samopoczucie pracownika. Pracownik będzie cieszył się zdrowiem i uniknie nieprzyjemnych dolegliwości.
Sam monitor powinien być ustawiony minimum 50 centymetrów od twarzy, wysokość krzesła regulowane w zakresie 40 – 50 centymetrów, natomiast wysokość blatu względem siedziska krzesła powinna wynosić około 25 centymetrów.
Tryb home office również wymaga od nas dostosowania swojego mieszkania do pracy zdalnej. Nie jest dobre, gdy pracujemy z poziomu kanapy lub łóżka. Powoduje to, że nasza postawa jest zła i w niedługim czasie odczujemy już pierwsze skutki. Ignorowanie zasad ergonomicznej pracy będzie miało swoje odzwierciedlenie w przyszłości.
Jak uniknąć problemów zdrowotnych?
Podczas pracy przy komputerze, istotne jest, aby robić krótkie przerwy co godzinę. Rozprostowanie gości i rozciągnięcie mięśni, krótki spacer po pomieszczeniu z pewnością wpłynie na nasz organizm pozytywnie. Na zapobieganiu dolegliwości pomoże również wzmożona aktywność fizyczna, ćwiczenia rozciągające na macie oraz… dieta. Często bywa tak, że praca zdalna wymusza na nas zamawianie posiłków z dostawą do domu. Następnie tych kalorii nie mamy gdzie spalić i pojawiają się problemy z nadwagą, a następnie z kręgosłupem.
Nie zapominaj jednak o oczach. Pieczenie, łzawienie, suchość oczu, to skutki długotrwałego siedzenia przed komputerem. Wzrok powinno badać się przynajmniej raz w roku. Wiele godzin spędzonych przed monitorem przyczynia się do zwiększenia napięcia akomodacyjnego w oku i zmniejszenia częstotliwości samego mrugania. Pozwól oczom na odpoczynek i rób częste przerwy. Zapewnij odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu lub korzystaj z ekranów przeciwodblaskowych.
Teraz już wiesz, czym jest ergonomiczne stanowisko pracy i jak nieprzestrzeganie tych zasad wpływa na nasze ciało. Podczas trybu pracy home office również zadbajmy o tych kilka aspektów. Kupując nowe biurko oraz krzesło już od samego początku zauważymy olbrzymią różnicę. Odpowiednia organizacja stanowiska pracy wpłynie na naszą efektywność i zaangażowanie, a także na późniejsze samopoczucie. Pamiętaj również o odpowiedniej suplementacji i diecie. Posiłki bogate w owoce i warzywa, wzmocnią nasz wzrok i w ten sposób będzie się on regenerować po całodniowej pracy przed komputerem.