fot.pexels.com

Cukrzyca jest coraz częstszą spotykaną chorobą przewlekłą. Charakteryzuje się ona długotrwałym przebiegiem i powolnym rozwojem. Jej przyczyną są zaburzenia wydzielania insuliny. Powoduje to zwiększenie stężenia glukozy we krwi, a następnie wydalanie jej wraz z moczem. Wpływa to na funkcjonowanie całego organizmu i może doprowadzić do groźnych powikłań. Liczba cukrzyków z roku na rok rośnie. Na szczęście z cukrzycą można żyć, ale należy pamiętać od odpowiednim leczeniu, diecie i zażywaniu leków. Co może jeść cukrzyk i jak reagować w przypadku wysokiego cukru?

Jakie są objawy cukrzycy?

Wyróżniamy trzy typy cukrzycy – cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2 oraz cukrzycę ciążową. Najczęściej jest ona wykrywana przypadkowo. Powinniśmy bacznie obserwować swój organizm, profilaktycznie się badać i mierzyć poziom cukru we krwi, aby zapobiec groźniejszym skutkom. Objawy nasilają się stopniowo. W cukrzycy typu 1 będzie to pragnienie, częste oddawanie moczu czy zmęczenie. Natomiast do pierwszych objawów cukrzycy typu 2 zaliczymy częste napady głodu, suchość w ustach, senność czy infekcje intymne.

Przewlekły poziom stężenia cukru we krwi powoduje zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu narządów – nerek, serca, nerwów oraz naczyń krwionośnych. W cukrzycy typu 2, w pierwszej fazie choroby występuje insulinooporność. Jej objawami są stany depresyjne, wzrost masy ciała, podwyższony poziom cukru we krwi oraz senność.

Cukrzyca jest to poważna choroba, która nieleczona jest w stanie naszemu organizmowi wyrządzić spore krzywdy. Jej szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie gwarantuje nam spokój na lata. Według badań coraz więcej osób poniżej 30 roku życia ma podwyższony poziom cukru we krwi. Spowodowane jest to złą dietą, słodkimi napojami i słodyczami, które już od najmłodszych lat spożywają dzieci. Nadmierna ich ilość powodować może w przyszłości właśnie problem z cukrzycą.

fot.pexels.com

Jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Nawet jeśli kontrolujemy na bieżąco poziom cukru we krwi, mogą nastąpić sytuacje, które wymagają szybkiej interwencji i obniżenia cukru. Do jednych z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie insuliny. U osób z cukrzycą występuje problem z jej wytwarzaniem przez trzustkę. Wstrzyknięcie jej spowoduje poprawę poziomu cukru we krwi już pod 15 a nawet 5 minutach.

Nieprawidłowa dieta i niska aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na stan przed cukrzycowy. Odpowiedni dobór produktów, które spożywamy, pozwoli zapobiec gwałtownemu podnoszeniu się cukru we krwi. Warto wybierać takie produkty, które mają niski i średni indeks glikemiczny. Dzięki temu nastąpi powolne przyswajanie glukozy i jej stopniowy wzrost we krwi.

Jeżeli nie mamy w pobliżu insuliny, zastosujmy znane zioła i rośliny, które mają właściwości obniżające poziom cukru. Zaliczamy do nich morwę białą, której wartości odżywcze i zastosowanie lecznicze pomogą nam na dolegliwości. Owoce morwy białej zawierają sporo kwasu askorbinowego, antyoksydanty czy alkaloid jest pomocny przy kontrolowaniu glikemii.

Sposobem na obniżenie poziomu we krwi będzie również wypicie 1-2 szklanek wody w krótkim odstępie czasu. Pozwoli to na wypłukanie z organizmu nadmiaru cukru. Krótki wysiłek fizyczny również jest zalecany. Dzięki temu zużyjemy dostępny cukier, a nasz organizm wykorzysta go do produkcji energii.

Glukometry są urządzeniami, które służą do pomiaru i kontroli cukru we krwi poprzez system nakłuwania i paskom testowym, specjalistyczny glukometr wyświetli nam poziom cukru. Badacze pracują obecnie nad innowacyjnym produktem do mierzenia cukru. Badanie polega na bezinwazyjnej metodzie pomiaru za pomocą światłą, która wykorzystuje metody optyczne i spektrofotometryczne. Z pewnością będzie to nowy standard wykonywania pomiarów, które ucieszą obecnych cukrzyków, a wykonanie badania zajmie mniej czasu. Urządzenie to będzie miało charakter zegarka i zmierzy poziom cukru tak samo dokładnie, jak glukometr. Warto dodać, że ta technologia została stworzona przez polski start-up. Z pewnością kwestią czasu jest wprowadzenie podobnych urządzeń na rynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here