fot.pexels.com

Posiadacze mieszkań w blokach mogą w szczególności narzekać na metraż pomieszczeń. Dotyczy to zarówno sypialni, kuchni, ale przede wszystkim salonu. Mały salon nie daje nam zbyt dużego pola do manewru. W przypadku, gdy chcemy urządzić spotkanie towarzyskie, goście mają bardzo mało miejsca do przemieszczania się. Aranżacja małego salonu to nie lada wyzwanie. To w tym miejscu przebywamy najwięcej w ciągu dnia, dlatego nasza koncepcja musi być dobrze przemyślana. Przeczytaj artykuł do końca i poznaj propozycje urządzenia salonu.

Mały i funkcjonalny salon

Zabudowa blokowa charakteryzuje się ograniczonymi przestrzeniami. Niektórzy decydują się na połączenie salonu z kuchnią i zyskanie dodatkowego miejsca poprzez wyburzenie ściany. Znaczną część miejsca w salonie znajduje stół z krzesłami w centralnej jego części. Część relaksu, czyli kanapa oraz fotel, najlepiej, aby były zlokalizowane w kącie. Warto wydzielić od siebie te dwie strefy.

Na sam początek stwórzmy plan i przelejmy wszystko na papier. Rozrysujmy, w którym miejscu ma się znajdować telewizor, stół, kwiaty oraz kanapa. Po generalnym remoncie naszego salonu, łatwiej nam będzie później dobrać odpowiednie meble. Zadbajmy o to, aby ściany były w jasnych kolorach. Pozwoli to na optyczne powiększenie pomieszczenia. Postawmy na meble, które będą funkcjonalne. Kanapa powinna być rozkładana, aby zajmowała jak najmniej miejsca. To samo tyczy się stołu. Na większe przyjęcia lub obiad w gronie rodzinnym z pewnością przyda taki, który w szybki sposób jesteśmy w stanie rozłożyć.

Strefa wypoczynkowa powinna być oddzielona od reszty. Zadbajmy tam o wygodną kanapę i duży telewizor. Zaoszczędzić miejsca możemy, gdy umieścimy go na ścianie za pomocą specjalnych mocowań. Zastanówmy się w gronie najbliższych, jak powinna wyglądać nasza wspólna strefa relaksu. Taka burza mózgów jest bardzo przydatna.

Wśród popularnych stylów, w jaki urządzić możemy mały salon, wyróżnić możemy: skandynawski, minimalistyczny oraz tradycyjny. Zacznijmy od tego pierwszego. Charakteryzuje się on prostotą i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Meble drewniane, skomponowane z bielą i wieloma dodatkami – to możemy spotkać we wnętrzach skandynawskich. Klasyczne wydanie tego stylu zyskuje na popularności. Jasna kolorystyka pomieszczeń i minimalistyczny wystrój z pewnością są godne uwagi i przeznaczone dla osób ceniących sobie klasyczny wystrój wnętrza.

Z kolei styl minimalistyczny we wnętrzach, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się minimalizmem. Porządek i harmonia to jego główne cechy. Uwolniona przestrzeń idealnie sprawi się jako miejsce do pracy i odpoczynku. Jest to również propozycja dla miłośników nowoczesności. Wystrój wnętrz, dążący do prostoty i pozbycia się tego, co niezbędne w mieszkaniu, wpasowuje się w myśl stworzenia małego salonu.  Natomiast styl tradycyjny jest związany z ciepłym, rodzinnym klimatem wśród palącego się kominka i starych, drewnianych mebli.

fot.pexels.com

Urządzamy salon – gdzie szukać inspiracji?

Wiele osób pomysłów na urządzenie salonu szuka najpierw w Internecie. Znajdziemy w nim wiele artykułów ze zdjęciami, które mogą być dla nas inspiracją do przeprowadzenia remontu we własnym mieszkaniu. Bardzo popularne są też grupy na portalach społecznościowych, które dotyczą aranżacji wnętrz. W ostatnim czasie powstało wiele blogów, które opisują metamorfozy mieszkań krok po kroku. Tradycyjne pomysły zastaniemy także w telewizji, katalogach sklepów meblowych czy w prasie papierowej i elektronicznej.

Do aranżacji małego salonu podejdźmy z rozwagą. Na sam początek zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy, aby we własnym salonie czuć się komfortowo. Nie warto umieszczać w nim wiele przedmiotów dekoracyjnych, które sprawią, że zdecydowanie nasz salon się pomniejszy. Jeśli już jesteśmy fanami dodatków i roślinności, warto pomyśleć o ich umieszczeniu na ścianach. Takie rozwiązania często można spotkać w nowoczesnych salonach. Mały salon w bloku powinien charakteryzować się duża ilością światła w pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here