fot.pexels.com

Pierwszy pupil jest bardzo ważny dla naszego dziecka. Dzieci, które dorastają wraz ze zwierzętami uczą się odpowiedzialności oraz są bardziej empatyczne. Gdy nasz maluch bardzo chce nowego pupila, nie daje za wygraną. Psy i koty są najpopularniejszymi z nich. Mogą one pomóc dziecku regularnie się rozwijać. Sprawią, że dziecko zacznie się otwierać i bardziej komunikować ze światem. Dlatego, w sytuacji, gdy dziecko prosi o nowego zwierzaka, musimy wybrać tego odpowiedniego. Czyli jakiego?

Zalety kotów i psów

Zacznijmy od tych najpopularniejszych. Koty oddziałują na zdrowie psychiczne naszych dzieci. Kot wraz z dzieckiem może stworzyć prawdziwą więź. Oprócz mnóstwa radości i pozytywnej energii z przytulania kota, dziecko może zyskać dobrego towarzysza. Rozbudza on ciekawość dziecka, dlatego dzieci zadają później dużo pytań z nim związanych. Posiadanie kota w domu to również okazja do zabawy z dzieckiem. Dzięki temu zapewnimy naszemu dziecku aktywność fizyczną.

A jakie cechy psychiczne może zyskać nasze dziecko? Przede wszystkim kot uczy miłości i cierpliwości. Są one indywidualistami i nie zawsze jest skory do zabawy. Sprawi to, że nasz maluch zacznie to dostrzegać i nauczy się czekać na zabawę z kotem. Zaletą kotów jest to, że nie musimy z nimi wychodzić na spacer. Opcje są dwie. Albo przygotujemy mu specjalną kuwetę, albo damy mu pełną swobodę i pozwolimy spędzać czas na dworze.

Przejdźmy zatem teraz do psów. Jak wpływ on na rozwój emocjonalny dziecka? Maluchy dzięki temu są zdrowsze i posiadają większą odporność na choroby. Maluch wychowując się z psem, zyskuje najwierniejszego przyjaciela i towarzysza każdej podróży lub zabawy. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem opiera się na miłości, zaufaniu i akceptacji. Wychowanie dziecka z psem rozbudza jego ciekawość, bezwarunkową bliskość, wrażliwość i empatię, a także panowanie nad emocjami. Posiadanie w domu psa, pomaga w przypadku dzieci z ADHD, którzy bawiąc się z nim uwalniają nadmiar energii. Jeśli twoje dziecko jest jedynakiem, to przyjaźń ze zwierzęciem może zmniejszyć u niego samotność.

Pamiętajmy jednak, że oba zwierzęcia wymagają obowiązku zajmowania się nimi. Pies i kot to wydatki. Potrzebują one dobrej karmy, wizyt u weterynarza, szczepień czy zabawek. Samego psa również trzeba wychować, aby był posłuszny. Wymaga to od rodziców szczególnego zaangażowania i w niektórych przypadkach sporych środków finansowych. Planując wakacje musimy wziąć pod uwagę także psa, który byłby towarzyszem naszej każdej podróży. Jednak korzyści z posiadania psa są w zdecydowanej większości. Doceni to dziecko, które nawiąże szczególną relację ze swoim małym pupilem.

fot.pexels.com

Inne zwierzęta dla dzieci

W przypadku, gdy nie chcemy ponosić znaczących kosztów karmienia i wychowania, zdecydujmy się na chomika. Ten mały gryzoń dostarcza dziecku wiele radości. Są one stworzone do hodowli domowej. Sama klatka chomika nie zajmuje wiele miejsca. Nadają się idealnie do starszych dzieci. Chomiki wymagają zdecydowanie mniej uwagi niż ich powyższe zwierzęta domowe. Oczywiście, trzeba je karmić i poświęcać uwagę, ale to zwierzęta mało kłopotliwe. Chomik bardzo szybko dostosowuje się do nowego miejsca.

Alternatywą dla chomika jest królik. To bardzo lubiane zwierzęta. Małe i puchate, które dzieci uwielbiają przytulać i głaskać. Są aktywne i chętne do zabawy. Jest to zwierzę wyjątkowo pocieszne. Króliki dużo śpią, dotyczy to zarówno dnia, jak i nocy. Szacunkowy ich czas życia to od 7 do 10 lat.

Już wiesz, że posiadanie któregoś z tych zwierzątek jest dobre dla dziecka. Podkreślają do lekarze i naukowcy, którzy stwierdzili, że obecność małego pupila w ich życiu jest dla nich korzystna. Jednak decyzja o przygarnięciu zwierzęcia do domu powinna być przemyślana. Psa lub kota trzeba odpowiednio wychować i przyzwyczaić do obecności dziecka w domu. Może się tak zdarzyć, że będą one zazdrosne z powodu tego, że rodzice większą uwagę poświęcają dziecku niż im.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here