fot.pexels.com

Pandemia koronawirusa wymusiła u większości pracowników inwestycji w sprzęt elektroniczny niezbędny do pracy. Samych pracowników wspomagały również firmy, które dofinansowały zakup laptopów czy innych narzędzi elektronicznych. Obecnie na rynku możemy zauważyć sporo propozycji przygotowanych przez sprzedawców. Kupując laptop, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które będą istotne podczas naszej pracy. Jak dobrze wybrać laptop do pracy?

Komputer do pracy – jakie komponenty są ważne?

Ceny średnich laptopów do pracy zaczynają się od 2000 złotych. Dobranie odpowiedniego sprzętu do własnych potrzeb jest nie lada wyzwaniem. Jeden komputer posiada wydajniejszy procesor, drugi natomiast lepszy i szybszy dysk SSD, a jeszcze trzeci umieszczoną ma grafikę z najwyższej półki. Warto jednak dokładnie prześledzić rynek i poważnie zastanowić się nad zakupem laptopa do pracy, gdyż nawet smartfony z wyższej półki są w stanie zastąpić dobrej jakości komputery.

Zacznijmy od procesora. Na rynku monopol utrzymuje dwóch największych producentów – Intel i AMD. Sprawne działanie procesora zapewniają generacje z przedrostkiem ‘’I’’. Może być to procesor Inter Core i5, i3, i9 itd. Im wyższa generacja, tym po prostu procesor jest lepszy i bardziej wydajny.

Z kolei karta graficzna i pamięć RAM znajdą swoje zastosowanie, np. przy obróbkach graficznych, filmowych, zaawansowanych programach czy gier. Do prawidłowego funkcjonowania takiego sprzętu najlepiej zaczynać zakup laptopa od posiadanej pamięci RAM minimum 4 GB. Odpowiada ona znacząco za płynną pracę komputera. Wystarczająca jej ilość pozwoli na płynne przechodzenie między zakładkami przeglądarki lub otwieraniem programów i aplikacji. Nie będziemy mieli zakłóceń przy korzystaniu z nich i funkcjonowaniu zaawansowanych gier. Do tego oczywiście potrzebna jest również karta graficzna.

Do istotnych elementów sprzętu komputerowego należy dysk twardy. Dzięki zaawansowanej technologii, została stworzona nowa generacja dysków – SSD. Zastąpiła ona stare dyski HDD. Są to dyski półprzewodnikowe, dzięki którym komputer działa znacznie szybciej, a także zużywa mniej energii. Wszystkie operacje komputerowe wykonywane lepiej i wydajniej, niż stare dyski HDD. Do standardowej pracy wystarczy nam dysk SSD o pojemności 120 GB. Podczas jego instalacji warto rozdzielić go na dwie partycje i jedną z nich przeznaczyć tylko na umiejscowienie oprogramowania komputerowego. Dziś często korzystamy z rozwiązań chmurowych, dlatego pojemność dysku nie ma aż takiego znaczenia.

Współczesne laptopy coraz rzadziej możemy spotkać z odtwarzaczem płyt CD-ROM, dlatego przy kupnie laptopa nie należy sugerować się jego brakiem. Niemal wszystkie aplikacje lub gry dostępne są do pobrania w Internecie.

fot.pexels.com

Laptop do pracy biurowej  – nasze propozycje

Zakres cenowy, jaki przyjęliśmy, to między 2000 a 2500 tys. złotych. W tej cenie możemy spokojnie znaleźć laptopa odpowiadającego naszym wymaganiom. Zakładamy, że do zwykłej pracy biurowej – czytanie maili, pisanie treści w dokumentach tekstowych, drobne obróbki graficzne czy korzystanie z narzędzi lub aplikacji – to standard. Oczywiście, jeżeli ktoś posiada zawód, który wymaga korzystania z zaawansowanych programów lub dla umilenia czasu chce pograć w najlepsze gry, to będzie musiał liczyć się z wydatkiem przynajmniej dwukrotności tej sumy.

Pierwszą opcją jest laptop Dell Inspiron 15. Wielkość pamięci RAM w tym modelu wynosi aż 8 GB. Posiada on dysk SSD o pojemności 256 GB i kartę graficzną Intel UHD Graphics, a także procesor Intel Core i3. Ten komputer zapewni świetny obraz dla najbardziej wymagających. Wydajny procesor, duża pamięć RAM i pojemny dysk twardy – te cechy przemawiają za tym sprzętem. Cena? 2200 złotych.

Propozycją wartą uwagi jest także laptop Lenovo IdeaPad 3. W środku znajdziemy procesor AMD Ryzen 7 3700U, pamięć RAM o pojemności 8 GB a także jeszcze bardziej pojemny dysk SSD 512 GB. Jest to ultra cienki notebook

I ostatnim laptopem do pracy biurowej jest Lenovo IdeaPad C340. Ten sprzęt jest może mniej wydajny od poprzedników, bo posiada procesor Intel Pentium Gold 6405U, pamięć RAM 4 GB oraz dysk SSD o pojemności 128 GB, ale jego ciekawą zaletą jest pojemność baterii, możliwość pisania po ekranie piórem cyfrowym, a także przeobrażenie laptopa w funkcję tabletu. Taki sprzęt w zupełności wystarczy do pracy biurowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here