Pielęgnacyjne zabiegi w ogrodzie dotyczą również trawnika. Przygotowanie ogrodu na sezon wiosenny i letni wiąże się z kilkoma krokami, który każdy ogrodnik musi wykonać. Czas poświęcony na dbanie o trawę w ogrodzie, zaprocentuje w przyszłości, w postaci pięknego, równego i bujnego trawnika. Kiedy kosić trawę? Jak prawidłowo to robić? O tym dowiesz się w dzisiejszym artykule.
Pielęgnacja trawnika krok po kroku
Aby rozpocząć proces pielęgnacji trawnika, musimy na sam początek oczyścić go z wszelkiego rodzaju liści, kamyków, patyków czy odchodach zwierząt. Pielęgnacja trawnika może okazać się czasochłonna i kosztowna, ale końcowy efekt, czyli zielony kolor i równa trawa będzie satysfakcjonować każdego miłośnika spędzania czasu w ogrodzie lub na tarasie ogrodowym. Z pewnością to również frajda dla naszych dzieci, które uwielbiają zabawę w ogrodzie podczas letnich upałów.
Gdy mrozy odpuszczą, śnieg stopnieje, a za oknem pierwsze oznaki wiosny, możemy przystąpić do działania. Wiosenne porządki w ogrodzie dotyczące trawnika powinny obejmować jego wertykulację i aerację. Co to jest wertykulacja trawnika? Jest to zabieg, który należy przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Polega na pionowym cięciu darni. Wykonywane jest na głębokość około 5-15 mm. W popularnych sklepach ogrodniczych można znaleźć profesjonalne urządzenia do tego procesu. Dobry wertykulator znajdziemy już za około 300 złotych. Dzięki takiemu sprzętowi jesteśmy w stanie dokładnie wykonać czynność głębokości napowietrzania. Pozbędziemy się w ten sposób próchniczy powierzchniowej oraz zapewnimy trawie lepszy dostęp do wody, światła i tlenu.
Kiedy przeprowadza się werykulację?. Najlepszym do tego okresem jest początek wiosny. Wtedy ta metoda będzie najbardziej skuteczna. Pozbycie się martwej warstwy darni pobudzi trawę do jej wzrostu. Dlatego już teraz zaplanuj sobie czas na werykulację na przełomie marca i kwietnia.
Kolejnym procesem wartym wyjaśnienia jest aeracja. Jest to napowietrzenie gleby, przy pomocy narzędzi i pobudzenie trawy do krzewienia się. Zazwyczaj wykonywany dwa razy w sezonie. Warto o nim pamiętać, gdyż pielęgnacja trawnika zazwyczaj kończy się na jego wertykulacji. Dzięki zabiegowi aeracji zwiększa się elastyczność trawnika, trawa pobudza się do wzrostu oraz zwiększa się masa korzeniowa murawy. Przed samym zabiegiem trawę należy skosić na wysokość około 2-3 centymetrów, a następnie obficie podlać.
Koszenie i nawożenie trawnika – jak i czym?
Trawnik jest zazwyczaj głównym miejscem spędzania czasu w ogrodzie. Decydując się na założenie trawnika, musimy mieć na uwadze fakt, że im większa jego powierzchnia, tym więcej pracy nas czeka. Jak sobie ją ułatwić?
Pierwsze koszenie w sezonie należy wykonać, gdy źdźbła trawy osiągnęły wysokość około 8-10 centymetrów. Proces samego koszenia najlepiej wykonywać przed południem, gdy trawa posiada jeszcze zawartość wody w komórkach. Im częściej kosi się trawę, tym ona lepiej rośnie. Najważniejsze, aby kosić trawnik przynajmniej raz na tydzień. Ma to związek z panującą wilgocią i nasłonecznieniem. Wtedy trawa rośnie zdecydowanie szybciej.
W celu utrzymania odpowiedniej pielęgnacji trawnika, musi on otrzymywać specjalne zabiegi w postaci podlewania i nawożenia. Nawożenie polega na tym, aby nasycić trawnik nowymi substancjami do budowy komórek. Systematyczne nawożenie trawnika spowoduje, że będzie on efektownie wyglądał przez cały rok. Nawóz do trawników nada im intensywny, ciemnozielony kolor, ochroni trawnik przed mchem i chorobami oraz spowoduje gęstość darni. Samo nawożenie trawnika powinna odbywać się od marca do października.
Podlewanie trawnika jest ostatnim, ale bardzo ważnym, procesem utrzymania pielęgnacji trawy. Trawnik zazwyczaj należy podlewać dwa razy w tygodniu. W skrajnych przypadkach, gdy na dworze panuje temperatura powyżej 30 stopni, zalecane jest dostarczanie wody trawie trzy razy na dzień. Warto pamiętać, aby w okresie suszy, nie chodzić po trawniku. Jest on wówczas podatny na łamliwość. To dla nas sygnał, gdy potrzebne jest jego podlewanie.