fot.pexels.com

Proces szukania pracy jest trudny i czasochłonny. Wymaga dobrze przygotowanego listu motywacyjnego wraz z CV oraz zaprezentowania własnej osoby na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednak, aby dojść do tego etapu, musimy zwrócić uwagę naszego przyszłego pracodawcy. Z pewnością jest to trudne, gdy nasze CV jest bez wyrazu i zwyczajnie… puste. Istotną rolę odgrywa doświadczenie, umiejętności nabyte w poprzednich firmach i trafne ich przedstawienie. Nie bez znaczenia jest także list motywacyjny. Jak starać się o pracę, aby ją dostać?

List motywacyjny a CV – co je odróżnia?

List motywacyjny jest dokumentem, w którym argumentujemy swoją chęć podjęcia pracy w firmie, do której wysłaliśmy CV. Jest to reklama własnego siebie, przedstawiająca nasze dobre zalety. Określa się to jako dodatek do CV. Profesjonalny i dobrze przygotowany list motywacyjny to krok do znalezienia wymarzonej pracy. Rekruter czarno na białym ma napisane, co skłoniło cię do kontaktu z firmą i w jaki sposób twoje kompetencje przydadzą się na konkretnym stanowisku. List motywacyjny jest rozwinięciem twojego dotychczasowego życiorysu.

Dokument powinien zawierać dane adresata, nadawcy, formułę grzecznościową, a także opisanie swoich zalet oraz atutów. W jego treści powinno się znaleźć umotywowanie podjęcia decyzji o zmianie pracy lub aplikowania na stanowisko w ogłoszeniu. Jeżeli przedstawisz swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe, list motywacyjny stanie się ciekawszy i z pewnością bardziej zainteresuje przyszłego pracodawcę. Nie może być tam treści ogólnikowej i tzw. ,,lania wody’’. Skup się na tym, co możesz dać, jako pracownik, tej firmie. Być może jesteś dobrym mówcą, motywatorem, zaangażowanym w projekty i terminową osobą – wszystko to przelej na papier.

W Internecie znajdziesz sporo portali, które przygotowują list motywacyjny i wyjaśniają jak go napisać. Możesz znaleźć przykładowe treści i wzorować się na nich. Koniecznie wyjaśnij, dlaczego wybrałeś właśnie tę firmę jako swojego przyszłego pracodawcę. Pamiętaj jednak, aby opisując siebie, nie powielać informacji zawartych już w CV.

A co powinno zawierać dobre CV? Przede wszystkim przebieg dotychczasowej kariery, nasze doświadczenie i umiejętności. To, czego nauczyła nas dana praca i sprawowanie stanowiska, a także dotychczasowe wykształcenie. Rekrutera musi zainteresować nasza aplikacja. Dlatego oba dokumenty powinny być dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Informacje powinny być czytelne i zrozumiałe. Nie bez znaczenia jest również znajomość języków obcych. Często jest to informacja dla pracodawcy, że pracownik może równie dobrze sprawdzić się na innym stanowisku. Zadbajmy również o certyfikaty ukończenia kursów lub szkoleń. Te elementy również wpływają na ocenę kandydata. Świadczy to o tym, że jest chętny do rozwijania swoich umiejętności i podnoszeniu kwalifikacji. Pracodawcy bardzo cenią sobie takich pracowników i chętnie pomagają im w dalszym rozwoju finansując ich dodatkowe szkolenia.

Oba dokumenty powinny być zapisane w formacie PDF tak, aby swobodnie mogły zostać poprawnie wyświetlone.  Wielu kandydatów już na samym etapie weryfikacji dokumentów zostaje odrzuconych za brak estetycznego CV lub bardzo krótkich informacji o sobie. Bardzo często zdarza się tak, że kandydaci wysyłają swoje CV do setki pracodawców, nie mając nawet umiejętności na dane stanowisko.

fot.pexels.com

Dostałem się do kolejnego etapu – i co teraz?

Poprawne napisane CV i list motywacyjny to już połowa sukcesu. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną sprawiło, że rekruter zainteresował się twoją kandydaturą. Pozostaje odpowiednio przygotować się do spotkania. Dobry ubiór, brak spóźnienia i pewność siebie, to najważniejsze elementy rozmów kwalifikacyjnych. Jest to najważniejszy moment ubiegania się o pracę. Od tego spotkania zależeć będzie, czy pracodawca zechce nam zaproponować umowę. Poszukiwanie pracy jest trudne, ale nie niemożliwe. Nie należy zniechęcać się pierwszymi rozmowami kwalifikacyjnymi i brakiem pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here