fot.pixabay.com

Gdy na dworze jest coraz wyższa temperatura, jest to okres, w którym częściej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Wiedzą to w szczególności posiadacze własnych ogrodów lub ogródków działkowych. Z pewnością każdy z nas, po dobrych kilku mroźnych miesiącach, z utęsknieniem wyczekuje pierwszego, wiosennego grilla, a by wspólnie z rodziną lub znajomymi spędzić miło czas. W tym celu potrzebne nam są również meble ogrodowe. Czy możliwe jest wykonanie ich samodzielnie? Jeżeli nie masz pomysłu na mele, podpowiadamy jak stworzyć piękne meble z palet.

Jak zrobić meble z palet?

Coraz popularniejsze stają się meble stworzone z palet. Jest to prosty, szybki i przede wszystkim tani sposób na nowe meble ogrodowe. To właśnie z nich możemy zrobić stół, kanapę czy ławkę. Meble z palet idealnie znajdą swoje zastosowanie na balkonie, tarasie czy ogrodzie. Efekt jaki możemy otrzymać tanim kosztem, z pewnością zadowoli każdego. Dodatkowo meble stworzone z palet możemy pomalować na dowolny kolor, który będzie pasował do otoczenia. Najbardziej popularne są te w kolorze białym, szarym lub zielonym.

Z pewnością zaletą mebli z palet jest ponowne wykorzystanie drewna, czyli jego recykling. Dzięki temu przyczyniamy się do ochrony środowiska. Europalety, chodź nie każdy jest tego świadom, możemy pozyskać za darmo. W jaki sposób? Wystarczy udać się do okolicznych firm. Najczęściej są to sklepy ogrodnicze, magazyny większych marketów czy inne firmy, którym dostarczane są produkty właśnie na takich drewnianych paletach.

Jeżeli jednak z jakiś powodów, pozyskanie europalet nie jest możliwe bez poniesienia kosztów, to jej zakup oscyluje między 20-50 złotych. To tego należy doliczyć koszty związane z impregnatem do drewna – 15 złotych. Dodatkowymi elementami, które muszą znaleźć się w naszym koszyku to papier ścierny, wkręty i podkładki oraz lakierobejca. Całość zamyka się w granicach 150 złotych. Do tego należy doliczyć zakup poduszek lub materaca, które będą umiejscowione na naszej kanapie na taras.

fot.pexels.com

Meble z palet i ich wykonanie

Na sam początek zakupione palety należy oczyścić z wszelkiego rodzaju kurzu, drzazg lub innych skaz zakupionym w tym celu papierem ściernym. Alternatywnym sposobem jest użycie szlifierki i oszlifowanie całej powierzchni tak, aby była ona równa i gładka.

Kolejnym krokiem jest użycie impregnatu do drewna. Wchłania się on głęboko w strukturę drewna i zapewnia mu ochronę przed wilgocią, ogniem, promieniami słonecznymi czy innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Następnie przy pomocy pędzla lub wałka starannie nakładamy farbę. Najlepiej pomalować palety dwiema lub trzema warstwami. Finalnym procesem będzie użycie lakierobejcy, która nada naszemu drewnu połysk i trwały kolor.

Ostatnim krokiem będzie przystąpienie do mocowania palet. Za pomocą śrub łączymy obie palety. W tym celu, aby prace poszły sprawniej, warto wykorzystać wkrętarkę. Warto mieć na uwadze to, żeby elementy mocujące były niewidoczne. Najrozsądniejszym sposobem, będzie umiejscowienie je na spodzie mebla lub po bokach.

Na sam koniec pozostaje nam już wykończyć naszą kanapę. Możemy to zrobić za pomocą poduszek lub wygodnego materaca, który również możemy przytwierdzić do siedziska. W sklepach do dekoracji wnętrz znajdziemy mnóstwo wzorów i kolorów, które będą idealnie pasowały do każdego wystroju.

Tym oto sposobem, za około 200 złotych, możemy samodzielnie wykonać meble ogrodowe. W zależności od potrzeb, cena będzie wyższa, gdy zdecydujemy się na stworzenie dodatkowego stolika lub fotela. Meble ogrodowe zakupione w sklepie mogą kosztować nawet kilkaset złotych więcej. Dotyczy to w szczególności mebli wykonanych z plastiku. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na zakup mebli ogrodowych drewnianych, koszty te są znacznie większe. W Internecie znajdziemy wiele poradników mebli czy innych akcesoriów, które jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac, wykonać odpowiednie pomiary i skompletować narzędzia oraz materiały wykończeniowe. W ten sposób, oprócz pielęgnacji całego ogrodu czy trawnika, możemy jeszcze bardziej zadbać o całą otoczkę naszego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here