fot.pexels.com

Do najpopularniejszych urządzeń AGD w domu należy zmywarka. Jest to wynalazek ponadczasowy. Ci, którzy mają ją swojej kuchni, nie wyobrażają sobie bez niej funkcjonować. Jednak nadal istnieją osoby, które są zwolennikami tradycyjnego mycia naczyń. Producenci zapewniają, że zmywarka oszczędza czas, pieniądze i energię potrzebną do umycia naczyń po każdym posiłku. Zastanawiasz się nad jej zakupem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego nie należy myć naczyń ręcznie?

Mycie naczyń w zlewie powoduje wzrost kosztów zużycia wody. Obecnie w swoich mieszkaniach domownicy coraz częściej przekonują się, jak zbawienny wpływ na porządek w kuchni ma zmywarka. Nie da się zmierzyć ile dokładnie zużywamy na każde mycie. Jest to zależne od wielu czynników. Średnio zaś marnotrawimy około 40-50 litrów wody. Do tego dochodzi czas, który zużywamy na jedno mycie, co może zajmować nawet kilkanaście minut. Załadowanie kilku talerzy do zmywarki to zaledwie chwila. Warto podkreślić, że mało kto zdaje sobie sprawę z dodatkowych kosztów związanych z opłatą za ciepłą wodę.

Zmywarka – wady i zalety

Z pewnością do największych zalet zmywarki należą oszczędność kosztów i czasu. Dobrej jakości zmywarkę jesteśmy w stanie kupić już za około 1000 złotych. Producenci zmywarek przekonują w swoich reklamach, że podczas mycia talerzy w zmywarce zużywane jest nawet 5 razy mniej wody niż przy myciu ręcznym. W zależności od programu, zmywarki pobierają wodę w ilości od 9-12 litrów. Średnia cena opakowań tabletek do zmywarki to około 50 złotych za 100 sztuk. Dopiero po rachunkach za wodę jesteśmy w stanie ocenić, czy zakup zmywarki to faktycznie dobra decyzja. Według wielu opinii użytkowników, zmywarka jest bardzo przydatnym urządzeniem w kuchni.

Kolejną jej zaletą jest automatyczne suszenie naczyń i dopasowanie programów do ilości zabrudzeń. Możemy swobodnie ustawić program, który wraz z tabletką poradzi sobie z każdym brudem. Pojemne zmywarki mają to do siebie, że pomieszczą sporą ilość naczyń i dzięki ustawieniu krótkiego programu, nawet po kilkudziesięciu minutach nasze naczynia będą gotowe do ponownego użytku.

Z pewnością do wad zmywarek zaliczymy podatność urządzenia na awarię, której koszt naprawy może sięgać kilkuset złotych. Jest to jednak wliczone w użytkowanie każdego urządzenia. Dobrej jakości zmywarka jest w stanie przetrwać bez naprawy kilka lat. Kolejnym jej minusem jest to, że nie każde naczynie może zostać w niej umyte. Dotyczy to szczególnie naczyń wykonanych ze szkła malowanego, termosów, naczyń aluminiowych, przedmiotów z elementami drewnianymi czy żeliwnych i ceramicznych patelni.

Według różnych przeprowadzonych badań i analiz przez samych użytkowników, można napotkać w Internecie publikacje, które jasno stwierdzają, że koszt mycia w zmywarce może być tańszy w przeciągu roku nawet o kilkaset złotych. Dochodzi do tego również czas zaoszczędzony nad zmywaniem ręcznym. Odpowiedź wydaje się więc oczywista. Zmywarka będzie dobrą inwestycją.

fot.pexels.com

Jaką zmywarkę wybrać?

Wśród liderów sprzedaży zmywarek należy wyróżnić trzech producentów – Bosch, Beko oraz Amica. Pierwsza z nich, firma Bosch, ma nam do zaoferowania swój model SMS8YCI01E, który jest niezwykle prosty w obsłudze. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki funkcji Home Connect, możemy sterować zmywarką za pomocą smartfona i mieć wszystko pod kontrolą. Zmywarka generuje mniejsze zużycie wody i energii. Cena? Jak za zmywarkę drogo. W popularnych sieciach ze sprzętem AGD kosztuje ona około 4500 złotych.

Przyjrzyjmy się zatem drugiemu producentowi, czyli Beko. Model MDFN26431W jest do kupienia już za około 1300 złotych. Cechą charakterystyczną, oprócz ciekawego designu, jest program do mycia wnętrza zmywarki, który zapewni odpowiednią higienę w środku. W łatwy sposób możemy regulować wysokością pełnego kosza oraz kontrolować cały proces mycia za pomocą wyświetlacza LCD.

Z kolei polska marka Amica, przedstawia nam model DFM61E6QWMG, o klasie energetycznej E, który kosztuje około 1150 złotych. Posiada ona kilka programów zmywania oraz sterowanie elektroniczne. Sprawdzi się w nie jednym polskim domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here