Podczas pandemii koronawirusa nauka przeniosła się do polskich domów. Przez ostatni rok dzieci większość czasu były objęte nauką zdalną. Z dnia na dzień szkoły i sami nauczyciele musieli się przestawić na zupełnie nową formę nauki. Bywało i tak, że sprawiało im to trudność. Z resztą nie tylko im. Same dzieci również nie były zadowolone z poziomu nauki. Istnieją sposoby, aby nauczanie zdalne było bardziej efektywne. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się, jak pomóc swojemu dziecku w nauce zdalnej.
Spis Treści
Nauka online – czy może być efektywna?
Organizacja czasu pracy, jak i organizacja nauki zdalnej wymaga przygotowania. Dobry sprzęt i książki to podstawa, aby nasze dzieci swobodnie pochłaniały wiedzę. Internet daje szereg możliwości. Jeżeli chcemy, aby dziecko uczestniczyło również w zajęciach dodatkowych, ale w formie online, np. w nauce języka obcego, zapewnijmy mu do tego warunki.
Dostęp do Internetu i sprzęt elektroniczny jakimi są komputer i słuchawki, to pierwsze zakupy, które powinniśmy zrealizować. Pozwoli to w pełni skupić się na nauce i realizować to, co zaplanował dla nas nauczyciel. Miejsce do nauki powinno być odosobnione. Najlepiej, aby był to pokój dziecka, które posiada pojemne biurko i wygodne krzesło. Dla przejrzystości i komfortu widzenia, warto zaopatrzyć się w większy monitor, na którym udostępnimy ekran z laptopa.
Przygotowanie dziecka do nauki zdalnej z technicznego punktu widzenia to jedno. Drugim, bardzo istotnym aspektem jest zapewnienie przestrzeni do nauki. Dziecko musi być maksymalne skupione na czytaniu i pisaniu. W pomieszczeniu nie powinny znajdować się inne osoby. Podczas samej nauki zwróćmy uwagę na postawę ciała naszego dziecka. Zwracajmy uwagę, aby było wyprostowane i miało w odpowiedniej odległości oczy od monitora, a także bardzo dobre i jasne oświetlenie.
Telefon i telewizor powinny być na czas nauki w innych miejscach tak, aby nie rozpraszały naszej pociechy. Odpowiednie przygotowanie do nauki – książki i zeszyty na biurku, kolorowe pisaki i długopis blisko nas, to istotne rzeczy , które pomogą w skupieniu się całkowicie na nauce.
Tak, jak podczas pracy zdalnej, nasze oczy ulegają zmęczeniu, tak to samo tyczyć się może dzieci. Zapewnijmy im przerwy i parę ćwiczeń, aby nie spędzały kilku godzin wpatrując się w ekran monitora. Pięciominutowe rozciąganie lub przewietrzenie pomieszczenia spowoduje, że samopoczucie dziecka będzie lepsze.
Nauka online to ogromne wyzwanie dla nauczycieli, ale także dla samych rodziców. Przy takiej formie zajęć ważne jest psychiczne podejście. Rozmawiajmy codziennie z dziećmi o ich problemach i rozterkach. Brak kontaktu i uczęszczania na wspólne zajęcia z kolegami i koleżankami, może wpływać na ich psychikę obciążająco. Długotrwałe siedzenie w domu spowoduje zamknięcie się w sobie, dlatego zadbajmy w sposób szczególny o ich komfort psychiczny.
Rozwój dodatkowych umiejętności dzięki nauce zdalnej
Gdy rodzice również pracują z domu, ciężko jest zapanować nad odpowiednim przygotowaniem dzieci do nauki. Jednak pandemia może spowodować, że zaszczepimy w dzieciach dodatkowe chęci do szlifowania umiejętności. Możemy spędzić z nimi znacznie więcej czasu, niż do tej pory. Wykorzystajmy więc ten czas naukę języków, gry na instrumencie lub, gdy mamy dostęp do dużego ogrodu, zajęcia fizyczne. Nauczyciel podczas zajęć online nie ma kontroli nad rozwojem dzieci. Znaczna część roli przypada na rodziców. Angażujące gry lub zabawy są tutaj wskazane. W ten sposób odciążymy dzieci, które z pewnością są przytłoczone ciągłym siedzeniem w domu. Znajdźmy im nowe pasje i zajęcia, które będą miały wpływ na ich ciągły rozwój.
Jak uczyć się w domu? Być może model nauki zdalnej będzie obecny jeszcze przez długi czas. Dlatego istotne jest przygotowanie naszych dzieci do efektywnej nauki, aby rok lub dwa nie zostały stracone. Pomagajmy im w nauce, zapewnijmy komfortowe warunki i wspólnie przetrwajmy ten ciężki okres, jakim jest pandemia koronawirusa.