Osoby starsze – ze względu na wiek oraz ogólny stan zdrowia – wymagają szczególnej opieki. To nie ulega wątpliwości. Jednak jej zakres może być różny. Niektórzy seniorzy przez większą część swojego życia pozostają samodzielni i aktywni, a przez to wymagają jedynie wsparcia w codziennych obowiązkach czy też po prostu dotrzymania towarzystwa. Inni zaś potrzebują stałej opieki, której zakres niejednokrotnie jest rozszerzony o zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne. Szczególnej troski wymaga opieka seniora, który zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Utrata kontroli nad pęcherzem, pomimo tego, iż bywa naturalną konsekwencją procesów starzenia zachodzących w organizmie, dla wielu seniorów wywołuje wstyd i niechęć do szukania pomocy. Jak zapewnić wsparcie seniorowi w takiej sytuacji? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.
W trosce o dobro…
Osłabienie siły mięśni dna miednicy, które powoduje utratę kontroli nad pęcherzem, jest niejako naturalną konsekwencją procesów starzenia organizmu człowieka. Problem nietrzymania moczu (NTM) jest więc bardzo rozpowszechniony wśród osób w podeszłym wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu z nich mimowolne oddawanie moczu, bez względu na jego ilość, jest powodem do wstydu. Niekiedy bywa on na tyle duży, że nie pozwala zasięgnąć opinii lekarza, a nawet podzielić się swoim problemem z bliskimi. Seniorzy zmagający się z NTM, bardzo często ukrywają fakt, iż cierpią na skutek utraty kontroli nad pęcherzem, izolując się i wycofując z życia społecznego. Samotność i frustracja, na którą się skazują, dodatkowo pogarszają ich samopoczucie, zamykając w tzw. błędnym kole. Dlatego opieka seniora, wymaga zwrócenia uwagi na zachowanie starszej osoby, szukając przyczyn za nie odpowiedzialnych. Podstawą powinna być szczera rozmowa i zachęcenie do zasięgnięcia opinii lekarza. Całkowite odzyskanie kontroli nad pęcherzem nie zawsze jest możliwe, jednak wdrożenie odpowiednich metod postępowania bardzo często pozwala zminimalizować uciążliwe skutki NTM. Nie warto więc zwlekać z wizytą u lekarza.
Sposób na wstydliwy problem
Sprawując opiekę nad seniorem zmagającym się z nietrzymaniem moczu, warto wdrożyć do codziennej pielęgnacji chłonne produkty higieniczne, takie jak wkładki lub pieluchomajtki. Zachęcając podopiecznego do ich stosowania, można w znacznym stopniu poprawić odczuwany przez niego komfort, jednocześnie dbając o higienę i jego zdrowie. Chłonne wkładki będą dobrym rozwiązaniem dla tych osób, u których ilość oddawanego mimowolnie moczu jest niewielka. Pieluchomajtki zaś bardzo dobrze sprawdzą się u pacjentów, którzy w sposób niekontrolowany upuszczają duże ilości moczu. Obydwa rodzaje produktów chłonnych poza tym, że skutecznie chronią przed przeciekaniem, pochłaniają też nieprzyjemne zapachy, zapewniając przyjemne uczucie suchości i świeżości. Ich stosowanie pozwala poprawić jakość życia seniora i jego samopoczucie. Aby pomóc seniorowi we właściwym dopasowaniu rozmiaru wybranego artykułu, warto skorzystać z bezpłatnych próbek produktów.