fot.pexels.com

Podczas pracy zdalnej istotna jest organizacja miejsca pracy. Dzięki temu możemy pracować efektywniej. Nie tylko sprzęt elektroniczny ma znaczenie, ale również i samo otoczenie. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużą ilością ‘’rozpraszaczy’’, ważne jest, aby ułożyć swój harmonogram pracy. Przeczytaj artykuł do końca i poznaj kilka porad, które pomogą Ci w efektywnej pracy i samorealizacji. Wprowadź te zasady w życie i praktykuj codziennie.

Z czego wynika nadmiar obowiązków?

Przyczyn może być kilka. W erze smartfonów, portali społecznościowych, telewizji oraz innych rozpraszaczy, zapominamy o naszych obowiązkach. Według badań, codzienne przeglądanie Facebook’a, Instagrama, Youtube lub innego mediów, zabiera ponad 2 godziny przeciętnemu ‘’Kowalskiemu’’.

Jest to bardzo duża ilość czasu na zajęcie, które nie wnosi zbyt dużo do naszego życia. Dlatego na sam początek powinniśmy zacząć od ograniczenia korzystania z portali społecznościowych. Takie kilkuminutowe przerwy, związane z czytaniem postów, zajmują kilkanaście minut dziennie. Nasz mózg, aby ponownie się skupić na zadaniu, które dotąd wykonywaliśmy, potrzebuje kolejnych kilkunastu minut. Ten mechanizm sprawia, że nie jesteśmy w stanie pracować efektywnie. Wprowadź do swojego codziennego harmonogramu korzystanie z mediów społecznościowych przed lub po pracy. Z pewnością już po kilku dniach zauważysz pierwsze efekty.

Nadmiar obowiązków wiąże się również z nieprzestrzegania terminów. Zgodnie z zasadą – co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj – zaoszczędzimy sporo wolnego czasu, a nasz dzienny czas pracy nie będzie przekraczał 8 godzin. Specjalne narzędzia do planowania pracy np. Trello, mają zastąpić tradycyjne karteczki i poukładać naszą pracę. Możesz w nim umieszczać taski, które musisz wykonać, nadawać terminy i włączyć powiadomienia, a także dodawać kolejne osoby do projektu. W ten sposób, wypełniając je sumiennie i na czas, unikniesz dodatkowych nadgodzin. Trello nie jest jedyne. Sprawdź w Internecie inne narzędzia. Być może któreś z nich będzie lepiej odpowiadać Twoim potrzebom.

W uporządkowaniu harmonogramu pracy pomoże nam również… ogólny porządek na biurku. Na samym stanowisku powinny znajdować się jedynie narzędzia istotne do naszej pracy i wykonywania obowiązków. Nie powinno na nim być kubków, talerzy czy pojemników po posiłku, a wokół ma panować minimalizm.

Szczególnym błędem osób, które pracują w domu jest praca bezpośrednio ze swojego łóżka. Twój mózg musi zrozumieć, że nadszedł czas na pracę, a nie dodatkowe minuty spania. Stwórz standardy biurowe. Wybierz odpowiednie biurko i krzesło. Zadbaj o oświetlenie – najlepiej dzienne. Te wszystkie elementy pomogą Ci w organizacji stanowiska pracy i na efektywne wykonywanie obowiązków.

fot.pexels.com

Lepsze samopoczucie = więcej energii

Podczas pracy zrób sobie dwie lub trzy kilkuminutowe przerwy od komputera. Chwilowa przerwa od komputera pomoże rozprostować kości, odciążyć wzrok i nasz mózg. Dobrym rozwiązaniem byłyby codzienne ćwiczenia w domu lub na świeżym powietrzu. Zadbaj o swoje zdrowie codziennie biegając, spacerując lub jeżdżąc na rowerze. Mózg do prawidłowego funkcjonowanie potrzebuje tlenu. Objawami niedotlenienia mózgu jest szybsze zmęczenie fizyczne i psychiczne, ogólne osłabienie, zły nastrój czy obniżenie sprawności fizycznej i umysłowej.

Zadbaj o odpowiednią suplementację organizmu i dietę. Wysypiaj się i preferuj odpoczynek po pracy. Te wszystkie elementy sprawią, że zaczniesz pracować wydajnej w domu. Praca zdalna może być przyszłością każdego pracownika i niewykluczone, że tak właśnie się stanie.

Pamiętaj, że kluczem dobrej pracy jest jej organizacja. Mając plan zdecydowanie lepiej wykonuje nam się obowiązki. Pogrupowanie ich od najważniejszych do tych mniej ważnych sprawi, że unikniemy niepotrzebne stresu związanego z niedotrzymaniem terminu. To tylko od nas samych zależy, czy będziemy w stanie pracować zdalnie przez kolejne najbliższe miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here