fot.pexels.com

Jak dbać o osoby starsze? Seniorzy to grupa, o którą należy dbać w szczególności. Jakość i długość życia ulegają poprawie. Człowiek jest w stanie mieć nawet ponad 100 lat. Dlatego aktywność seniorów jest bardzo istotna. Odpowiednio pielęgnowane ciało i dbanie o organizm sprawi, że będziemy w stanie cieszyć się zdrowiem na długie lata. Udary mózgu, choroba Parkinsona czy Alzheimera – to najczęstsze choroby, które dotykają seniorów. Osoby starsze mają również problemy z poruszaniem się, pamięcią itd. Jak możemy im pomóc?

Problemy ze starością to nie koniec świata

W zależności od preferencji organizmu, osoby starsze mogą być sprawne przez całe życie. Jednak innych dopada demencja starsza i człowiek niejako zaczyna cofać się w rozwoju. Nasze babcie oraz dziadkowie wymagają stałej opieki. Potrzebują osoby, która im w tym pomoże.

Seniorzy potrzebują zbilansowanej diety. Często mają wysokie ciśnienie i problemy z poziomem cukru. Jakie powinno być żywienie osób starszych? Przede wszystkim dieta lekkostrawna, która ma wpływ na dobre samopoczucie i wydolność wielu narządów.

Dla osób starszych ze zwyrodnieniami, polecane jest poruszanie się przy pomocy balkonika. Zakupienie takiego przedmiotu spowoduje, że senior będzie miał większą samodzielność. Balkoniki odciążają kręgosłup, wzmacniają równowagę i stabilność. Balkoniki o specjalnych podpórkach zapewnią swobodę, lekkość i zwrotność, bez dodatkowego nakładu siły. Alternatywą dla nich są podpórki trójkołowo z dodatkowym wyposażeniem – koszyczkiem. Lekkie i zwrotne podpórki inwalidzkie bez problemu zmieścimy w aucie i ułatwią funkcjonowanie seniorom w codziennym życiu.

Dla osób starszych, które mają problem z utrzymaniem równowagi podczas kąpieli, warto kupić specjalne siedziska. Czynności, które wymagają koordynacji ruchowej, np. kąpiel pod prysznicem, Krzesła są bardzo stabilne i wytrzymałe. Dedykowane są osobom starszym i niepełnosprawnym. Ich udźwig to nawet 200 kg. Krzesła są wygodne i komfortowe. Najwyższe jakości materiały zapewniają odporne działanie na wodę i wilgoć. Przedmiot ten jest istotnym elementem w każdej łazience seniora.

W celu zapewnienia komfortowego snu osobom starszym, zalecane są dla nich specjalne poduszki ortopedyczne. Regeneracja sił jest ważnym procesem u seniora. Osoby z chorobami układu ruchu, zwyrodnieniami lub mające dolegliwości bólowe, muszą w szczególności zadbać o swoje ciało. Poduszki rehabilitacyjne łagodzą wszelkie bóle czy napięcie mięśniowe. W przypadku problemów z samodzielnym wstawaniem, dobrą opcją dla seniora będą poręcze do łóżka. Uchwyty te pomogą przytrzymać się lub podeprzeć, aby stanąć na proste nogi.

A co z posiłkami? Karmienie seniora może być uciążliwe i czasochłonne. Przypadku chorób Alzheimera i demencji, funkcje ruchowe ulegają stopniowemu zanikowi. Nie wolno do tego dopuścić, dlatego powinniśmy zaopatrzy seniora w specjalny zestaw sztućców, misek lub kubków. Szczególne utrudnienie w samodzielnym spożywaniu posiłków mają osoby z chorobą Parkinsona. Sztućce dla niepełnosprawnych zaopatrzone są w specjalne uchwyty, które sprzyjają utrzymaniu widelca lub łyżki w dłoni.

fot.pexels.com

Pomoc psychiczna dla seniora

Oprócz przedmiotów wyżej wymienionych, dla seniora istotna jest obecność drugiej osoby. Częste rozmowy, przypominanie mu zdarzeń, dat, imion osób bliskich czy wspólne oglądanie albumów ze zdjęciami, będą dla seniora pomocne. Dobrym pomysłem będzie telefon dla seniora. Ułatwi on w znacznym stopniu komunikację, a za pomocą jednego przycisku i funkcji SOS zostanie wezwana pomoc.

Osoby starsze zmagają się z różnymi problemami. Zaburzenia poznawcze, depresja czy poczucie kończącego się życia to tylko niektóre z nich. Skuteczna pomoc psychologiczna polega na życzliwym podejściu i wspieraniu osoby starszej w każdej sytuacji. Poczucie bezpieczeństwa jest dla niej najważniejsze. Jednak sami musimy również zrozumieć, że starzenie się jest naturalnym procesem i musimy sobie z tym radzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here