fot.pexels.com

Nadeszła kalendarzowa wiosna. Jest to czas, gdzie kwiaty zaczynają kwitnąć, a słońce ogrzewa nas swoim blaskiem. Cieplejsza pogoda sugeruje też pierwsze prace na naszym ogródku. Kilka miesięcy zimnych i pochmurnych dni z pewnością daje we znaki roślinności, które znajduje się na zewnątrz. Jednak odpowiednia pielęgnacja pozwoli na przywrócić je do życia tak, aby ogród stał się wizytówką naszego domu chociaż podczas wiosny i lata. Co się robi wiosną w ogrodzie?

Jakie prace wykonujemy wiosną w ogrodzie?

Na sam początek musimy zacząć od posprzątania pozostałości po zimie. Jest to czas, kiedy trzeba zakasać rękawy, gdyż czeka nas sporo pracy. Połamane gałęzie, resztki liści, odchody zwierząt, błoto, kępki trawy – to tylko niektóre z przykładów jakie czekają nas, gdy dokładnie przyjrzymy się naszemu ogrodowi. Większość roślin i krzewów można uratować przed chłodniejszą porą roku. Jeżeli jesteś zapalonym ogrodnikiem i dbasz o swój ogród, z pewnością okryłeś rośliny, aby chronić je przed zimnem, śniegiem, gradem czy deszczem. A że w tym roku temperatura była często na grubym minusie, niestety niektóre z nich mogłyby nie przetrwać takich ekstremalnych warunków. Prace ogrodowe zacznij właśnie od zdjęcia wszelkich zabezpieczeń tak, aby do kwiatów docierało słońce i mogły na nowo odżyć.

Przejdźmy teraz do mebli. Kto nie lubi spędzać czasu w ogrodzie, popijając kawę w niedzielny poranek na swoich ulubionych krzesłach, fotelach czy innych meblach ogrodowych? Aby mogły nam służyć przez wiele lat, musimy o nie dbać z należytą starannością. Warto zaopatrzyć się w specjalną farbę do mebli, która pozwoli ochronić drewno przed warunkami atmosferycznymi i nadać pełnię blasku na zbliżający się sezon. Większość osób posiada w swoich ogrodach meble drewniane. Jeszcze przed ich pomalowaniem, przeszlifujmy je, a następnie pomalujmy lub polakierujmy. W ten sposób skorzystamy z nich o wiele dłużej niż przez dwa lub trzy sezony. Odpowiednia konserwacja drewna jest tutaj podstawą.

fot.pexels.com

Wiosenne porządki w ogrodzie – czas na główne sprzątanie

Przechodzimy do kolejnego etapu i wspominanych już głównych prac ogrodowych. Z pewnością, do tego celu, będzie nam potrzebna taczka na kółkach. Wiadomo, że im ogród ma większą pojemność, tym tej pracy będzie zdecydowanie więcej.

Zacznijmy od usunięcia starych, połamanych gałęzi, które rozmieszczone są po całym ogrodzie. Następnie zgrabmy na jedną kupę zgniłe liście i inne pozostałości, a następnie spakujmy je do większych worków na bio odpady. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie kompostownika. Jego zaletą jest dostarczanie bardzo dobrego nawozu organicznego, który dodatkowo wzbogaciłby nasza glebę. Jeśli jeszcze nie masz go w swoim ogrodzie, możesz go stworzyć poprzez wydzielenie specjalnej strefy w ogrodzie, najlepiej z dala od domu mieszkalnego. Lub zakupić już gotowy kompostownik z zamykanym otworem. Ich ceny zaczynają się już od 200 złotych.

Gdy już i ten etap mamy za sobą, czas na zajęcie się naszymi roślinami, przygotowanie ich, nawożenie i podlewanie oraz przycięcie zeschniętych gałęzi tak, aby mogły na nowo kwitnąc. W tym samym czasie uporządkujmy również trawnik. Trawnik po zimie z pewnością wygląda jak pobojowisko. Co zrobić w pierwszej kolejności? Specjalna pielęgnacja, czyli nawożenie i koszenie trawnika oraz specjalistyczne przycinanie to must have, aby nasz trawnik rósł równo i obficie. Podczas tych prac warto również dbać o wyrywanie chwastów tak, aby nie pozwolić im się zadomowić na stałe.

Gdy już wszystkie prace dobiegną końca, zostanie nam już tylko odpowiednia pielęgnacja ogrodu przez najbliższe kilka miesięcy. Warto wybrać się również do najbliższego sklepu ogrodniczego po nawozy, nowe kwiaty, które chcemy posadzić oraz specjalistyczny sprzęt, który będzie nam pomocny przy każdych pracach. Dzięki temu spędzanie wolnego czasu w ogrodzie stanie się przyjemniejsze, a on sam zyska swój dawny blask i cieszył nasze oczy przez kilka najbliższych miesięcy. Zadbajmy więc o niego z należytą starannością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here