Rumianek

Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych roślin w Polsce jest rumianek pospolity. Ponieważ wymaga bardzo mało gleby, jest szeroko stosowany w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Południowej i Australii. Chociaż właściwości przeciwzapalne tej rośliny są powszechnie znane, to jest to tylko jedna z wielu korzyści zdrowotnych związanych z rumiankiem. Warto poszukać innych korzyści zdrowotnych.

Rumianek – dobrze znana roślina

Rumianek pospolity (Chamomilla Recutita, Matricaria Chamomilla L.), jest byliną zielną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Wyróżnia się charakterystycznymi cechami morfologicznymi, w tym pierzastymi liśćmi i koszyczkami z białymi, wydłużonymi kwiatami na zewnątrz i rurkowatymi, żółtymi wewnątrz.

Rumianek można znaleźć na łąkach i polach, polanach, poboczach dróg, nieużytkach oraz w ogrodach przydomowych. Ta światłolubna roślina osiąga wysokość do 60 cm. Niektórym może wydawać się chwastem, ale dla większości osób rumianek jest doskonałym lekarstwem.

Rumianek zawiera cenne składniki

Główki kwiatów rumianku są niezbędne w ziołolecznictwie. Można je zbierać już w początkowej fazie kwitnienia. Można z nich przyrządzać herbatki, napary, herbatki i nalewki. Bogactwo związków czynnych w kwiatach rumianku jest kluczowym czynnikiem w fitoterapii, czyli ziołolecznictwie.

  • Olejki eteryczne (do których należą m.in. bisabobol, azuleny i inne)
  • flawonoidy,
  • kumaryny
  • spirocykliczne poliacetyleny
  • kwasy fenolowe

Czy rumianek jest bezpieczny w użyciu dla każdego?

Naukowcy są zgodni, że rumianek nie stanowi zagrożenia dla płodu i jest bezpieczny.

Dane literaturowe dotyczące alergenności i tolerancji rumianku są sprzeczne. Niepożądane reakcje immunologiczne mogą być wywołane przez rośliny zawierające związki biologicznie czynne. Jest to powszechnie znane. Odnotowano nieliczne przypadki wstrząsu anafilaktycznego i alergii u pacjentów uczulonych również na chryzantemy i astry. Inne doniesienia wykazały, że rumianek działa przeciwalergicznie dzięki swoim właściwościom antyhistaminowym.

Chociaż rumianek został oficjalnie uznany za bezpieczny przez FDA (Food and Drug Administration), należy zachować ostrożność przy podawaniu go dzieciom, kobietom w ciąży i osobom z historią alergii.

Co sprawia, że rumianek jest tak cenny? Ma aż do 10 cennych zastosowań

Rumianek ma szeroki zakres korzyści zdrowotnych. Poniżej przedstawiamy dziesięć najważniejszych zastosowań tego cennego zioła.

  1. Działanie przeciwzapalne – Ekstrakt z rumianku hamuje niektóre enzymy wywołujące stany zapalne dzięki temu, że jest bogaty w substancje aktywne, takie jak flawonoidy, flawonoidy i bisabobol. Zostało to potwierdzone w licznych badaniach naukowych. Warto wypróbować napary z rumianku w czasie przeziębienia. Zewnętrznie można wykorzystać właściwości przeciwzapalne rośliny, np. okłady z rumianku świetnie sprawdzają się w leczeniu stanów zapalnych spojówek, problemów z oczami.
  2. Bisabobol jest środkiem przeciwwrzodowym. Substancja ta zmniejsza uszkodzenia błony śluzowej żołądka, działa łagodząco i ochronnie w chorobie wrzodowej.
  3. Działanie przeciwcukrzycowe: Rumianek ma działanie ochronne na trzustkę i pomaga zapobiegać nadmiernemu wzrostowi glukozy we krwi. Jest to kolejny powód, dla którego warto wybrać napar z rumianku zamiast klasycznej czarnej herbaty.
  4. Działanie spazmolityczne – wyciąg z rumianku zmniejsza nadmierne skurcze mięśni i pomaga skrócić czas trwania biegunki. Jest również często spotykany w herbatkach dla dzieci, ponieważ w połączeniu z anyżem lub koprem włoskim przynosi ulgę w bólach brzuszka oraz kolkach jelitowych.
  5. Bisabolol i Chamazulene mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wykazano, że olejek rumiankowy i wyciąg z rumianku są skuteczne w leczeniu infekcji wywołanych przez szczepy bakterii, takie jak Staphylococcus aureus i Candida albicans.
  6. Rumianek ma działanie uspokajające i antydepresyjne. Może również pomóc w redukcji niepokoju i stresu. Dzieje się tak za sprawą apigeniny, która jest substancją związaną z flawonoidami. Właściwości te są wciąż intensywnie badane, ale wiadomo, że herbata rumiankowa przed snem może uspokoić emocje i ułatwić zasypianie.
  7. Herbata rumiankowa jest naturalnym środkiem na infekcje górnych dróg oddechowych. Napar można wdychać, gdy tylko poczujemy pierwsze objawy przeziębienia. Zmniejszy to ilość wydzieliny w płucach i ułatwi oddychanie.
  8. Rumianek ma właściwości regenerujące skórę. Może być stosowany do zmniejszania obrzęków, przyspieszania gojenia się ran, a nawet leczenia oparzeń. Warto wspomnieć, że działanie łagodzące i przeciwzapalne rumianku na skórę porównywane jest z preparatami zawierającymi glikokortykosteroidy, np. hydrokortyzon.
  9. Jest przydatny w leczeniu hemoroidów. Rumianek działa przeciwzapalnie, łagodząco i regenerująco na zmienione chorobowo miejsca. Dlatego warto w tej sytuacji stosować okłady lub wcierki.
  10. Kąpiele w naparze z rumianku mogą być stosowane w leczeniu infekcji dróg moczowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here