Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy objawia się zgagą, wzdęciami, nudnościami czy bólem brzucha. Wrzód jest ubytkiem błony śluzowej, mający stan zapalny i jest wynikiem zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi – kwas solny, a ochronnymi – prawidłowo ukrwiona, która jest pokryta błoną śluzową. Wrzody mają powierzchnię od kilku do nawet kilkunastu milimetrów. Według badań, wrzody trawienne dotyczą od 5-10 % dorosłych. Chorobę wrzodową można skutecznie leczyć. Dowiedź się więcej na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy
Jaka jest przyczyna powstawania wrzodów? Winą za to należy obarczyć bakterię Helicobacter pylori, która prowadzi do poważnych problemów z żołądkiem. Mają one spiralny kształt i mogą swobodnie znajdować się w ludzkim żołądku. Charakteryzuje się dużą ruchliwością i zdolnością do przemieszczania się. Zakażenie tą bakterią dotyka blisko połowy światowej populacji.
Bakterie wytwarzają enzym, tzw. ureazę, powstającą przy rozkładzie mocznika w amoniak. Dzięki zmianie pH z kwaśnego na zasadowe, bakterie mogą żyć w środowisku żołądka. Toksyny, które produkują bakterie, doprowadzają do utraty błony śluzowej żołądka. W ten sposób powstają wrzody żołądka i dwunastnicy.
Jakie są pozostałe przyczyny ich powstawania? Z pewnością wpływ na obecność wrzodów ma palenie papierosów, które dodatkowo utrudniają leczenie, spożywanie alkoholu, przewlekły stres, zła dieta, wraz z ostrymi przyprawami oraz czynniki genetyczne.
Jakie są objawy wrzodów? Do jednych z charakterystycznych symptomów jest silny ból brzucha w okolicach mostka lub pod pępkiem. Szczególnie ból ten nasila się po jedzeniu. Towarzyszą temu nudności, wzdęcia a nawet wymioty. Zaraz po przebudzeniu objawia się ból, który ustaje po 2-3 godzinach od zjedzenia pierwszego posiłku. Jeżeli zauważyliśmy u siebie podobne objawy, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem – gastrologiem, który wykona gastroskopię. Nieleczona choroba wrzodowa może doprowadzić do poważnych powikłań.
Lekarz wykonuje badanie za pomocą endoskopu. Pozwala ono na obejrzenie dokładnie przewodu pokarmowego kamerą i pobranie wycinka śluzówki w celu wykonania szybkiego testu. Pozwoli on na sprawdzenie, czy w naszym przewodzie pokarmowym występuje bakteria Helicobacter pylori. Dodatkowo lekarz na ekranie monitora oceni stan śluzówki żołądka i dwunastnicy.

Jak leczyć wrzody żołądka?
Metodą leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy jest regularne spożywanie posiłków, unikając przy tym potraw, które nasilają dolegliwości. Same bakterie wymagają kuracji antybiotykowej w postaci przyjmowania leku, a także zwalczanie jej tzw. inhibitorem pompy protonowej. Obniża on wydzielanie jonów wodoru do żołądka. Mają one postać tabletek lub kapsułek. Zgaga, refluks, wrzody żołądka – przy tych dolegliwościach zalecane jest stosowane inhibitorów pompy protonowej, który łagodzi wydzielanie się kwasu solnego w żołądku.
Jakie są produkty wskazane przy diecie na wrzody? Przede wszystkim pieczywo jasne pszenne i produkty, które nie podrażnią przewodu pokarmowego. Dlatego powinniśmy zrezygnować z produktów kwaśnych i ostrych. Zabronione są produkty wzdymające oraz tłuste. Dzięki temu pozbędziemy się objawów chorobowych, które nam towarzyszą. Lekkostrawna dieta, która nie będzie pobudzać wydzielania się soku żołądkowego uzupełniona w leczenie farmakologiczne z pewnością pozwoli nam na pozbycie się wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Przykładowym posiłkiem na śniadanie może być kasza manna na mleku, kanapka z chlebem pszennym z dodatkiem polędwicy drobiowej, sałaty oraz pomidora. Obiad powinien być tylko w formie gotowanych produktów – nie smażonych! Mogą to być gotowane ziemniaki, marchewka oraz różne rodzaje zup. W zaleceniach dietetycznych powinniśmy uwzględnić unikanie kawy, mocnej herbaty oraz cukru.
Pamiętajmy, że wrzody da się wyleczyć. W przypadku, gdy nie zainteresujemy się poważnie tym problemem, możemy doprowadzić do poważnych powikłań, w tym pęknięcia takich wrzodów i dostania się jego wydzieliny do jamy otrzewnej. Umówmy się na wizytę u lekarza, który wykona badanie i zaplanuje odpowiednie leczenie.