fot.pexels.com

W dzisiejszych czasach Internet pełni bardzo ważne funkcje. To zazwyczaj tutaj poszukujemy wiedzy, informacji czy rozwiązania problemów. Postęp technologiczny sprawił, że mamy możliwości robienia zakupów przez Internet z dostawą do domu. Rozwój e-handlu nastąpił szczególnie w ostatnich miesiącach. Sklepy e-commerce oferują swoim klientom możliwość darmowej dostawy i wysyłki, co jest bardzo dla nich korzystne. Praktycznie każdy produkt możemy kupić w sieci i to nawet w niższej cenie. Dlaczego warto korzystać z zakupów online?

Zakupy w sklepie vs zakupy w Internecie

Pierwsza, i zarazem najważniejsza różnica, które zdecydowanie przemawia na korzyść zakupów w sklepie stacjonarnym, to możliwość obejrzenia i namacalnie dotknięcia produktu. Nie ma co się oszukiwać, że najpierw dostrzegamy go wizualnie, a następnie koncentrujemy się na cenie. Ubrania możemy w danej chwili przymierzyć. Zamawiając je online, musimy czekać na paczkę, i dopiero w domu jesteśmy w stanie ocenić, czy dana sukienka leży na nas dobrze. Proces zakupowy w ten sposób się wydłuża.

Społeczeństwo coraz bardziej przekonuje się jednak do zakupów w sieci. Ma to z pewnością związek z wygodą, ale również z bezpieczeństwem zapłaty przez Internet. Często nasze decyzje zakupowe podejmujemy trzymając w ręku smatfona i przeglądamy w ten sposób oferty.  Dlatego właściciele sklepów e-commerce starają się, aby powstawały aplikacje sklepowe czy wersja strony była dostosowana do urządzeń mobilnych.

Z badań na temat zakupów Polaków w Internecie, dowiedzieć się możemy, że blisko 40 proc. ankietowanych robi zakupy w sieci co najmniej kilka razy w miesiącu, a co czwarty Polak kupuje produkt online kilka razy w tygodniu. Jako powody, dla których kupujemy online, wymienić należy niską cenę, wygodę zamawiania, promocję i dokonywanie zakupów o każdej porze dnia i nocy. Świadomość, że taki produkt może dotrzeć do nas w ciągu dwóch dni, utwierdza nas, że sklepy e-commerce bardzo dbają o internetowego klienta.

Internet powoduje to, że na temat danego produktu możemy dowiedzieć się wszystkiego. System opinii i porad innych użytkowników jest bardzo pomocy i ma znaczący wpływ podczas dokonywania decyzji o zakupie produktu. Zwiększa to nasze szanse na możliwość uniknięcia pomyłki zakupowej i zaoszczędzeniu pieniędzy.

fot.pexels.com

Reklama dźwignią handlu

Sklepy e-commerce inwestują spore pieniądze w reklamę w Internecie. Pozycjonowanie stron www, reklamy Google Ads czy prowadzenie kanału w Social Mediach – to najczęstsze źródła pozyskiwania klientów. Wielkie marki, które dotąd skupiały się na posiadaniu sklepów stacjonarnych przekonały się, jak istotne jest rozwijanie biznesu w sieci. Przez większość roku wiele branż było zamkniętych i utrzymywały się tylko z zamówień przez Internet. Już teraz wiele firm zamyka swoje sklepy w galeriach handlowych i stara się inwestować w sklep e-commerce.

Wielki w tym udział miał rozwój cyfryzacji. Obecnie większość z nas ma dostęp do szybkiego Internetu i smartfona. Za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie dokonać zakupu i miejsca wyboru odbioru przesyłki. Oszczędzamy czas i pieniądze. Jeżeli produkt nam się nie spodoba, zawsze możemy go odesłać z powrotem.

Wszystkie produkty dostępne są w jednym miejscu. Zakupy spożywcze, kosmetyki, ubrania, elektronika czy części do samochodu – kupimy bez wychodzenia z domu. Ma to swoje plusy i minusy. Zdecydowanie ogranicza to naszą aktywność fizyczną i brak ruchu w związku z nie odwiedzaniem galerii handlowych. Jednak możemy zaoszczędzony w ten sposób czas spożytkować na inne rozrywki.

Z pewnością zakupy w sieci mają swoją przyszłość. Tendencja jest wzrostowa i Polacy coraz chętniej zamawiają produkty w Internecie. Dla przedsiębiorców jest to sygnał na zmianę profilu działalności i szukanie dodatkowych klientów w sieci. Z roku na rok sklepów e-commerce będzie przybywać, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy już teraz nie zacząć tworzyć sklepu internetowego. Jedno jest pewne – zakupy online mają więcej zalet niż tradycyjne zakupy w sklepie stacjonarnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here