fot.pexels.com

Społeczeństwo coraz bardziej nudzi praca na etacie. Na przełomie ostatnich 20 lat powstało wiele zawodów, które swobodnie możemy wykonywać w dowolnym miejscu na świecie. Praca zdalna staje się powszechniejsza i pracownicy chętnie z niej korzystają. Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest trudne. Wystarczą chęci i możemy rozpoczynać poszukiwanie pierwszych zleceń. Jak zostać freelancerem?

Co to jest freelnacing?

Freelancer, czyli wolny strzelec, jest zawodem bardzo popularnym. Jest to osoba, która wykonuje poszczególne zlecenia na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą. Od pracownika na etacie różni się przede wszystkim swobodą w kwestii wykonywania pracy, doboru zleceń, wynagrodzenia czy miejsca jego wykonywania. Freelancer może pracować w domu, w wynajętym biurze lub miejscu, które będzie dla niego odpowiednie. Najczęściej osoba ta wykonuje zajęcia twórcze, tj. copywriting, fotograf, grafik, projektant stron internetowych, trener personalny czy korektor.

Z pewnością na popularyzację, a w niektórych przypadkach stworzenie na nowo tych zawodów, wpływ miał rozwój Internetu. Powstały dzięki temu nowe usługi, które potrzebowały wykwalifikowanych pracowników do ich obsługi przy komputerze.

Praca ta wymaga konsekwencji, samodyscypliny i wytrwałości. Bycie własnym szefem jest trudne i każdy, kto zaczyna być freelancerem powinien odpowiednio się do tego przygotować. Często zawód ten wymaga od nas dodatkowej wiedzy z zakresu księgowości, marketingu czy… psychologii. Minusem wykonywania wolnego zawodu może być brak stałej pensji. Freelancer musi sam szukać dla siebie zleceń i osiągać płynność finansową. Mogą zdarzyć się miesiące, gdzie zarobi bardzo dużo, ale też takie, które nie przyniosą żadnego przychodu.

fot.pexels.com

Jak zostać freelancerem i gdzie pozyskać pierwsze zlecenia?

Freelancerem może zostać każdy. W sieci znajdziemy mnóstwo kursów, które przygotowują do zawodu copywritera, programisty, grafika czy specjalisty ds. marketingu internetowego. Początkujący freelancer nie może liczyć na wysokie stawki. Cena uzależniona jest od doświadczenia i charakteru zlecenia. Najlepiej zdobywać wiedzę i umiejętności od najprostszych zleceń. Z czasem jednak profesjonalni copywriterzy są w stanie zarobić nawet 10 tys. złotych miesięcznie. Wymaga to oczywiście większej ilości pracy i zaangażowania, ale nawet najlepsi zaczynali kiedyś od podstaw.

Na portalach z ogłoszeniami dla freelancerów znajdziemy zlecenia od tych najprostszych (tworzenia tekstów blogowych) do tych już bardziej skomplikowanych, wymagających od nas wiedzy z zakresu SEO oraz słów kluczowych. Praktycznie każdy sklep e-commerce lub branże usługowe inwestują w tworzenie treści na strony internetowe. To dobry znak, gdyż taki zawód jak copywriter jest bardzo pożądany. Jest to szansa na pozyskanie zlecenia przez osoby mniej doświadczone, ale chcące uczyć się tego zawodu.

Takie portale jak Useme lub Goodcontent oferują zlecenia dla freelancerów. Odpowiednio zdobyte kontakty, pozwolą w późniejszym czasie na utrzymanie relacji biznesowych i pozyskiwanie dalszych zleceń. Freelancerzy często zdobywają je przez polecenia swoich klientów, a także na popularnych portalach społecznościowych.

W każdym zawodzie istotny jest rozwój osobisty. Odpowiednie przygotowanie, terminowość i zaangażowanie sprawi, że będzie Ci się łatwiej zdobywać dodatkowe zlecenia. Freelancing może być początkiem do rozszerzenia własnej działalności i zdobywania ciekawych umów w innych branżach. Ważnych aspektem w tego typu pracy jest planowanie i organizacja czasu, a także pamiętanie o odpoczynku, gdyż może to skutkować późniejszymi problemami zdrowotnymi. Razem z pracą w parze powinna być solidna dieta i aktywność fizyczna, która sprawi, że codzienne spędzanie przed komputerem kilkunastu godzin, nie będzie wymagało od nas wielu wyrzeczeń. Bycie freelancerem to nieograniczona możliwość zarabiania, w przeciwieństwie do pracy na etacie, dlatego jest to bardzo popularna forma zarobku, szczególnie przez młodych ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here