fot.pexels.com

Pielęgnacja kostki brukowej nie jest skomplikowana. Niektóre kostki są impregnowane fabrycznie, czyli pokrywane warstwą impregnatu, co spowoduje, że myjąc ją za pomocą myjki ciśnieniowej jesteśmy w stanie szybko pozbyć się prostych zabrudzeń. Kostka wykonana z dobrej jakości materiałów, wybierana jest do utwardzania nawierzchni parkingów, ścieżek czy podwórek. Najbardziej popularnymi są kostki betonowe oraz kamienne. Wyjątkowa wytrzymałość i trwałość materiałów, zapewnia nam jej estetykę na długie lata. Należy jednak pamiętać, aby dodatkowo zabezpieczyć kostkę brukową.

Kilka słów o kostce brukowej

Kostki brukowe sprawdzają się w aranżacji ścieżek ogrodowych, przydomowych podjazdów i tarasach spacerowych. Są one wytrzymałe na warunki atmosferyczne i większość zabrudzeń. Kostki brukowe mogą mieć kształt kwadratu, prostokąta lub mieć nowoczesne wzory. Najczęściej pokryte są granitem, kwarcem lub bazaltem. Słońce, deszcz, ujemne temperatur, nie są w stanie zniszczyć kostki brukowej z dobrych materiałów.

Profesjonalna firma czy czyszczenie samodzielne?

Zabrudzenia wynikające z użytkowania kostki mogą pojawić się już nawet po kilku miesiącach. Dlatego mycie kostki powinno być przeprowadzane cyklicznie, aby zapewnić jej trwałość na lata. Profesjonalna firma do czyszczenia kostki brukowej posiada odpowiedni sprzęt i narzędzia do jej wyczyszczenia. Plamy z oleju, farb, tłuszczy czy niechciana trawa, mchy i porosty – to najczęstsze możliwe zabrudzenia. Profesjonalna firma korzysta z wysokiej jakości środków chemicznych i odplamiaczy, która w połączeniu z myjką ciśnieniową skutecznie usunie plamy, a preparaty chwastobójcze, spowodują usunięcie pojawiającej się roślinności miedzy kostkami. Korzystając z usług takiej firmy, jesteśmy pewni, że pracownik dołoży wszelkich starań i dzięki własnemu doświadczeniu w szybki i prosty sposób pozbędzie się zabrudzeń i zrealizuje usługę.

Koszty mycia kostki brukowej uzależnione są od skali zabrudzeń i powierzchni. Nie są to wygórowane koszty, a efekt końcowy jest co najmniej zadowalający.  Wiele firm wykonuje również renowacje kostki, dlatego przy jej czyszczeniu możemy zastanowić się nie tylko nad jej wyglądem, ale i samym stanem kostki.

Samodzielne czyszczenie kostki polega na tym samym procesie. Potrzebne nam będzie do tego profesjonalne narzędzie, jakim jest myjka ciśnieniowa. Dobrej jakości urządzenie zakupimy już za kilkaset złotych. W ich przypadku długość węża wynosi około 6 metrów i jest proste w podłączeniu. Nowoczesne myjki ciśnieniowe posiadają regulację strumienia, co znacznie ułatwi dokonywanie czyszczenia kostki brukowej. Według opinii użytkowników myjek ciśnieniowych, świetnie sprawdzają się one do czyszczenia kostki brukowej. Z pewnością jest to produkt godny polecenia.

Czyszczenie kostki możliwe jest specjalnymi preparatami chemicznymi. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które pomogą nam w pozbyciu się silnych zabrudzeń, nawet z plam cementu czy tłustych plam olejowych. To pozbycia się takich plam skutecznie sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Wystarczy nanieść go na szczotkę, a następnie szorować, ponawiając czynność kilkukrotnie.

fot.pexels.com

Po całym procesie czyszczenia, przejdźmy do zabezpieczenia kostki brukowej. W tym celu użyjemy specjalnego impregnatu. Narażona na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia kostka, gdy zostanie zaimpregnowana, znacznie dłużej będzie miała swój żywot. Preparaty do impregnacji mogą zapewnić różne zabezpieczenie. Wybierając odpowiedni środek, odświeżymy lub wzmocnimy kolor, zapewnimy ochronę przed solą, przed porostem biologicznym lub zwiększymy zabezpieczenie hydrofobowe powierzchni.

Warto takie zabiegi czyszczące kostkę brukową na podjeździe, tarasie lub ogrodzie wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej zaraz po zimie, gdzie zabrudzenia mogą być bardzo duże. Zabezpieczona powierzchnia będzie zapobiegać wchłanianiu zabrudzeń oraz osiadaniu kurzu lub pyłu. Samą impregnację najlepiej wykonywać podczas słonecznej pogody, ale nie w upalne dni, gdzie temperatura sięga około 23 stopni Celsjusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here