fot.pexels.com

Remont mieszkania bywa czasochłonny i kosztowny. Stres z nim związany może oddziaływać na domowników i sąsiadów. Jednak, aby mieszkać w komfortowych warunkach, musimy wykonać generalny remont. Dobra organizacja prac remontowych znacząco ułatwi cały jego przebieg. Brud i kurz, głośne prace urządzeń czy rozlana puszka farby, taki obraz widnieje niemal przy każdej metamorfozie. Co jest ważne podczas remontu?

Po pierwsze – kosztorys

To najistotniejsza kwestia remontu mieszkania. Mamy jakiś określony budżet, którego nie możemy przekroczyć. Czasem jednak bywają sytuację, w których jest to niemożliwe. Dlatego przy remoncie musimy uwzględnić dodatkowe koszty. Takie planowanie pomoże nam uniknąć sytuacji kryzysowych i nagłego pożyczania pieniędzy. Wynagrodzenie dla fachowca, materiały i dekoracja pomieszczenia w postaci dodatków, będą sporym wydatkiem. Przed rozpoczęciem remontu zrób mały research na temat cen materiałów czy porozmawiaj z kilkoma specjalistami od remontów. Każdy z nich ma inną stawkę i może się okazać, że remont mieszkania wyniesie cię mniej niż planowałeś.

Średnie ceny w Polsce malowania wynoszą 10 złotych netto za 1 metr kwadratowy, nałożenie gładzi około 16 złotych netto. Koszty materiałów również rosną z roku na rok. Dlatego zastanów się, czy jeśli chodzi o malowanie mieszkania, nie jest lepiej wykonać tę czynność samemu. Zaoszczędzimy w ten sposób sporą część wydatków na remont. Zrób pomiar wszystkich remontowanych pomieszczeń. Zaoszczędzisz w ten sposób również czas na wizytach w sklepie budowlanym.

Jednak w sytuacji, gdy chcemy przeprowadzić generalną metamorfozę sypialni lub salonu, gdzie oprócz malowania zdecydujemy się na wymianę paneli lub zmianę elektryki, to warto do tych zajęć wynająć specjalistyczną firmę, która wykona robotę z należytą starannością. Istnieją pewne elementy, na których nie warto oszczędzać, aby później nie mieć kłopotów.

Po drugie – terminy

Z wieloma fachowcami musimy umawiać się już kilka miesięcy wcześniej. Dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanuj sobie urlop, aby doglądać wszystkich niezbędnych prac. Remonty dobrze jest przeprowadzać w porze letniej lub wiosennej, gdy za oknem panuje wysoka, dodatnia temperatura. Pozwoli to na uwzględnienie warunków pogodowych planując remont oraz na szybsze wyschnięcie ścian. Nie każda firma posiada sprzęt, który pozwala osuszyć błyskawicznie ściany budynku.

fot.pexels.com

Po trzecie – poinformuj sąsiadów

Nikt chyba nie lubi, gdy sąsiad mieszkający obok zaczyna swoje prace remontowe już od godziny 6 rano i trwają niemal przez cały dzień. Jest to uciążliwe szczególnie w soboty, gdy chcemy dłużej postać, a w tym dniu jesteśmy w stanie wykonać jak najwięcej prac.

Odpowiednio wcześniej odwiedź swoich sąsiadów i przeproś, że przez najbliższe kilka dni firma remontowa będzie w twoim mieszkaniu i przeprowadzą remont. Stukanie, pukanie czy wiercenie naprawdę jest bardzo głośne. Odpowiednio zrekompensuj sąsiadom te trudny małym upominkiem.

Po czwarte – zabezpiecz pomieszczenia

Remont mieszkania przynosi sporo kurzu i brudu. Bywa i tak, że ktoś przypadkowo może uszkodzić meble. Zabezpieczmy więc pomieszczenia folią malarską oraz taśmą. Wszystkie meble najlepiej wynieść do innego pokoju. Jeżeli nie jest to możliwe, ustawmy je obok siebie na środku tak, aby fachowcy mieli bezproblemowy dostęp do każdej ściany. Okryj folią wszystkie niezbędne zakamarki, kaloryfery, parapety i okna. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych zabrudzeń i spędzonych godzin na zdrapaniu zaschniętej farby.

W Internecie znajdziesz wiele inspiracji i pomysłów jak zaaranżować nowe wnętrze. To również jest istotny element planowania. Zmiana już w trakcie może zdecydowanie zaburzyć przebieg całych prac remontowych. Dokładny kosztorys i zaplanowane działania, pozwolą na bezproblemowe przeprowadzenie każdego remontu. Nie musi on być wcale pełnym chaosu i stresu. Odpowiednie podejście sprawi, że remont mieszkania nie będzie taki straszny i zostanie przeprowadzony w miarę szybko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here