fot.pexels.com

Praca przed komputerem czasami trwa znacznie dłużej, niż planujemy. Wielogodzinne siedzenie przed monitorem komputera negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Z jednej strony cierpi kręgosłup, z drugiej postawa, ale obrywają także oczy. W jaki sposób dbać o te ostatnie?

Badaj oczy regularnie

Regularne badania naszego organizmu pozwalają na utrzymanie go we właściwej kondycji. Przede wszystkim umożliwiają wykrywanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i szybką reakcję na nie. Ponadto należy pamiętać o tym, że wzrok wraz z biegiem czasu może ulegać pogorszeniu, dlatego też badanie go pozwala na obserwację, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości można będzie podjąć odpowiednie kroki.

Badanie wzroku wystarczy wykonać u okulisty, ponieważ oceni on ostrość, ale jednocześnie zaleci kropelki, które poprawią jego funkcjonowanie. Jeszcze kilka lat temu monitory, na których pracowaliśmy, nie posiadały specjalnej powłoki chroniącej oczy. Obecnie stało się to pewnego rodzaju standardem. Mimo to zaleca się posiadanie okularów do komputera, ponieważ stanowią dodatkową barierę, jak i również umożliwiają poprawę jakości pracy. W doborze odpowiedniego modelu pomoże optyk. Wiele osób decyduje się na ten krok, ponieważ już w trakcie pierwszego użycia, można zauważyć, że jakość pracy jest znacznie wyższa. 

Pracuj i odpoczywaj

Praca przed monitorem komputera wymaga od nas skupienia, ale jednocześnie wpływa negatywnie na kręgosłup, czy wzrok. Właśnie z tego powodu zaleca się, by po czterdziestu pięciu minutach pracy wprowadzić kwadrans przerwy. W ten właśnie sposób można będzie rozprostować ciało, wykonać kilka ćwiczeń, a nasz wzrok również będzie miał szanse odpocząć. Praca przy komputerze brzmi jak prawdziwe wyzwanie, jednak regularne przerwy umożliwiają zachowanie jasności umysłu, jak i zakończenie wszystkich projektów. Ponadto czas przeznaczony na odpoczynek można wykorzystać również na zamknięcie oczu. W ten sposób następuje regeneracja wzroku, jak i również poprawia się jakość widzenia.

Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie kropli nawilżających, ponieważ przed monitorem komputera znacznie rzadziej mrugamy, co może powodować suchość oczu. W efekcie pojawia się poczucie pieczenia, bólu, a nawet pogorszenia się ostrości widzenia. Warto pamiętać, że nasz wzrok odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego bez względu na wszystko należy o to dbać.

Nasz organizm regeneruje się w trakcie snu, dlatego tak duże znaczenie ma tutaj to, by sen odbywał się w regularnych porach, ponieważ w tym czasie nasze oczy także odpoczywają. 

fot.pexels.com

Ćwicz!

Nasze oczy każdego dnia narażone są na przeróżnego rodzaju bodźce. Niestety, wiele osób każdą wolną chwilę wypełnia oglądaniem telewizji, przez co podrażnione oczy mają trudność, z regeneracją w trakcie nocy. Warto wolny czas wykorzystywać na odpoczynek na świeżym powietrzu, ponieważ w ten sposób dotleniamy nasz organizm, a jednocześnie sprawiamy, że właściwie każdy może poczuć się wspaniale w swoim ciele.

Ćwiczenie wzroku to nie tylko plansze, które można ściągnąć z Internetu, a następnie wydrukować. Bardzo dobrym ćwiczeniem będzie stawanie w oknie i wyznaczanie sobie odległego punktu, skupienie na nim wzroku, a następnie przeniesienie go w taki punkt, który będzie znajdował się w niewielkiej odległości od. Wykonanie naprzemiennie takiego zadania sprawi, że można będzie poczuć się znacznie lepiej, a problemy z ostrością widzenia zniknął. Nie zmienia to jednak faktu, że regularne badania wzroku to konieczność, bez względu na to, czy ktoś pracuje przed komputerem, czy też nie.

Przede wszystkim problemem jest to, że patrzymy się w ekrany przez całe dnie, dlatego nawet używanie telefonu komórkowego należy ograniczyć do minimum. Zdrowie mamy tylko jedno, od nas samych będzie zależało, w jaki sposób o nie zadbamy. Właściwe podejście do profilaktyki odgrywa kluczową rolę dla naszej codziennej sprawności i funkcjonalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here