fot.pexels.com

Motywacja do działania to taka wewnętrzna siła, która pozwala zacząć działać. Każdy człowiek potrzebuje jej do pracy, aby być wydajnym i wykonywać swoje obowiązki sumiennie. Przekłada się to na bezpośrednie wyniki i sukcesy na pracownika. Niektórzy jednak potrzebują silniejszej motywacji do pracy i uruchomienie dodatkowych bodźców z energią. Dzięki motywacji jesteśmy w stanie pracować szybciej i efektywniej. Poznaj czynniki motywacyjne i dodatkowe metody do walki z lenistwem.

Co nas motywuje do pracy?

Z pewnością pierwszym czynnikiem, który motywuje nas do pracy są pieniądze. To, ile zarabiamy, ma wpływ na naszą efektywność pracy. Kwestie finansowe są bardzo istotne. Aby żyć na odpowiednim poziomie, potrzebujemy pieniędzy. Premie, bonusy, nagrody finansowe oraz samo wynagrodzenie jest czynnikiem bardzo ważnym w każdej pracy. Dobre wynagrodzenie jest silnym motywatorem. Jest to czynnik najważniejszy przy zmianie miejsca pracy.

Kolejnym aspektem, dzięki któremu mamy motywację do pracy, jest atmosfera panująca w miejscu zatrudnienia. Nie bez powodu koledzy, koleżanki lub szef mają wpływ na to, czy chcemy przychodzić do pracy lub nie. To element, który pomaga w motywacji. Pogodni ludzie i pozytywnie nastawieni do życia i obowiązków sprawiają, że w biurze spędzamy czas z uśmiechem na twarzy. Jeżeli w twojej pracy jest inaczej, masz dużo stresu i nieprzyjemnych sytuacji, powinieneś zastanowić się nad zmianą miejsca zatrudnienia.

Dobre warunki pracy również mają znaczenie. Praca przy komputerze, który jest dobrej jakości, klimatyzowane biuro, dobra kawa i wiele, wiele innych składowych mają wpływ na naszą motywację. Jeżeli dobrze czujemy się w miejscu pracy, to w pełni wykorzystujemy swoje umiejętności. Gdy te warunki są złe, pracownik chce jak najszybciej wykonać swoją pracę i móc pójść do domu. Nowoczesne wyposażone biuro, wyjazdy integracyjne i poczucie, że firmie zależy na pracownikach, to elementy, które mają znaczenie.

Stały rozwój, poparty licznymi szkoleniami, kursami i pochłanianiem wiedzy, finansowane przez firmę, utwierdzają pracownika, że jest w odpowiednim miejscu, przez co nie myśli o zmianie pracy. Jeszcze lepiej, gdy po zdobyciu jakiegoś certyfikatu otrzymuje podwyżkę. Wtedy jest w pełnie usatysfakcjonowany. Prowadzenie kariery w systematyczny i zrównoważony sposób, wyznaczenie sobie celów i krok po kroku ich realizacja sprawi, że w przyszłości łatwiej będzie nam rozmawiać z szefem o podwyżce.

Takim prawdziwym kopem do dalszej pracy są sukcesy. I te małe, i te duże. Jeszcze lepiej, jak taką pochwałę otrzymamy od naszego szefa, który doceni naszą ciężką pracę i zaangażowanie w projekt. Jeśli zostaniesz doceniony i zauważony, twoje pewność siebie wzrasta i daje to dodatkową motywację do pracy. Uznanie wśród reszty zespołu, że wykonało się dobrą pracę dodaje skrzydeł.

fot.pexels.com

Jak się motywować?

A co, gdy tych bodźców motywacyjnych jest za mało? Istnieją sposoby na zwiększenie motywacji do pracy. Czytanie inspirujących książek autorów, którzy od zera, pokonując ciężkie przeszkody, odnieśli sukces i zrealizowali marzenia są najlepszym przykładem. Natomiast podcasty, filmiki na platformie Youtube, dostarczają nam contentu, który może wpłynąć na nas bezpośrednio.

Sukces zawodowy rodzi się w bólach. Ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie, dlatego dużo zależy od naszego myślenia. Zastanówmy się, co w życiu jest ważne. Czy chcemy zarabiać dużo, ale chodzić do pracy z przymusu i czekać na wybicie czasu, gdy będziemy mogli wrócić do domu? Czy jednak chcemy systematycznie podnosić nasze kwalifikacje i krok po kroku osiągać małe sukcesy, które będą pchały nas do przodu? Odpowiedź nie jest prosta. Nasze preferencje są tutaj najistotniejsze. Motywacja do pracy potrzebna jest każdemu z nas. I to każdy z nas wie najlepiej, co ma największy na nas wpływ. Musisz jednak pamiętać, że przy lenistwie toczysz ciężką walkę, którą jesteś w stanie wygrać dyscypliną i zaangażowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here