Zyskujące na popularności rolety zewnętrzne możemy spotkać w coraz większej ilości domów. Trudno się temu dziwić, gdyż spełniają one kilka istotnych funkcji. Na rynku obecnych jest kilku ich rodzajów – podtynkowe, nakładane, nadprożowe czy rolety typu standard. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zazwyczaj, jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem, informacji na temat produktu szukamy w Internecie. W tym artykule dowiesz się więcej na temat rolet zewnętrznych elektrycznych i przykładowych cen ich zamontowania.
Spis Treści
Rolety zewnętrzne – do domu jednorodzinnego i mieszkania w bloku?
Stosowanie rolet zewnętrznych, polecane jej zazwyczaj dla domów jednorodzinnych. Jednakże właściciele mieszkań w blokach decydują się na ich zakup pod warunkiem, że ich lokum znajduje się na parterze. Wtedy zamontowanie rolet zewnętrznych ma sens. W ten sposób możemy w znacznym stopniu ochronić się przed włamaniem. Jest to najważniejsza funkcja rolet, czyli bezpieczeństwo.
Z pewnością znaczną różnicę odczują właściciele domów, których budynek znajduje się tuż przy ruchliwej drodze. Rolety zewnętrzne redukują szum samochodów, a same okna zdecydowanie mniej się brudzą od miejskiego piasku i spalin samochodowych. Dlatego zwiększenie izolacji akustycznej budynku spowoduje, że obniżymy poziom hałasu w całym pomieszczeniu.
W okresie zimowym zabezpieczają nas przed wiatrem i chłodem. Okna odpowiadają za stratę ok 20% ciepła ze struktury budynku. Dzięki zastosowaniu rolet zewnętrznych, jesteśmy w stanie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Natomiast w porze letniej, gdy promienie słoneczne przedostają się do naszego budynku, doprowadzamy do zbytniego nagrzewania się pomieszczeń. Rolety zewnętrze spowodują, że w środku odczujemy znacznie niższą temperaturę, która panuje na zewnątrz i będziemy spędzać czas w komfortowych warunkach.
Zastosowanie rolet zewnętrznych ma również swoje zalety w stosunku do formy estetycznej i wytrzymałościowej rolet. Nasze okna narażone są na działanie warunków atmosferycznych – obfite opady deszczu z gradem, nasłonecznienie czy mrozy. Dzięki inwestycji w rolety elektryczne, w znacznym stopniu opóźnimy wymianę okien na nowe, nie narażając się tym samym na ogromne koszty.
Najpopularniejszym typem rolet, które są stosowane od razu przy budowie domów lub całego budynku mieszkalnego, są rolety zewnętrzne podtynkowe. Po ich zastosowaniu zachowamy walory estetyczne budynku, dzięki temu, że będą one schowane pod tynkiem. Zabudowana skrzynka pod izolacyjną warstwą ściany, to również ułatwiony montaż, który nie wymaga ingerencji w konstrukcję drzwi oraz okien. Rolety podtynkowe, dzięki zabudowanemu systemowi, uniemożliwiają ich rozmontowanie i dostanie się do wnętrza budynku.
Z kolei osoby, które chcą zamontować rolety zewnętrzne w już istniejących budynkach, mogą zdecydować się te o zabudowie natynkowej. Muszą jednak liczyć się z tym, że umieszczenie we wnęce okiennej spowoduje, że zmniejszymy ilość światła, które dostaje się do naszego pomieszczenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje możliwość zastosowania rolet zewnętrznych na elewacji budynku.
Rolety z systemem nadprożowym zapewniają ich szybki i prosty montaż w nowo powstających budynkach. Ich walorem jest pewne mocowanie do elementów konstrukcyjnych budynku oraz skuteczną izolację termiczną i akustyczną. Dzięki elektrycznemu sterowaniu, roleta składa się do zamontowanej skrzynki i jest całkowicie niewidoczna dla otoczenia. Zwiększa to walory estetyczne budynku.
Koszt rolet zewnętrznych – ile musimy zapłacić ?
Z pewnością ich cena uwarunkowana jest od zastosowania formy ich montażu i tworzyw, z jakich została wykonana. Koszt rolet aluminiowych to ok. 170 złotych, te z materiału PCV są tańsze i za nie zapłacimy około 160 złotych. Ceny rolet antywłamaniowych, które mają nas dodatkowo zabezpieczać, to wydatek, który zaczyna się już od 200 złotych. Różne skale bezpieczeństwa powodują, że te o najwyższym zabezpieczeniu kosztują nawet 2000 złotych i są dostosowane do najbardziej wymagających klientów. Nie należy ograniczać się przy montażu tylko do salonu, sypialni lub kuchni. Warto zamontować rolety zewnętrzne wszędzie tam, gdzie posiadamy okna w budynku.