fot.pexels.com

Taras ogrodowy jest świetnym miejsce do wypoczynku. Podczas wolnego weekendu możemy w spokoju spędzić czas na naszym ogrodzie, wśród pięknych roślin i krzewów. Temperatura na zewnątrz sprawia, że mamy więcej energii do działania. Posiadanie tarasu sprawi, że już nie będziemy zmuszeni ustawiać naszych mebli ogrodowych na trawniku. Wykonanie takiego miejsca, wraz z zadaszeniem, to sposób na odpoczynek i spotkania z rodziną lub znajomymi. Od czego zacząć budowę tarasu ogrodowego?

Jak zbudować taras?

Drewniany taras zdecydowanie urozmaici każdy ogród. Będzie miejscem spotkań, zabaw i odpoczynku. Najbezpieczniejszym sposobem jest stworzenie tarasu z drewna. W Internecie lub czasopismach dotyczących ogrodnictwa, możemy znaleźć wiele inspiracji lub instrukcji – jak krok po kroku zrobić taras ogrodowy.

Taras ogrodowy wykonamy samodzielnie. Oprócz materiałów, na sam początek należy posiadać zarys lub plan, jak będzie wyglądał nasz wymarzony taras. Na sam początek zastanówmy się, czy chcemy mieć taras z drewna czy płyt betonowych. Do tematu budowy tarasu naziemnego podejdźmy poważnie. Z pewnością chcemy, aby służył nam latami, dlatego powinien być on wykonany z dobrej jakości materiałów.

Płyty betonowe mają kilka istotnych zalet. Jest to przede wszystkim szybki proces montażu. Odpowiednia pielęgnacja płyt betonowych sprawi, że takie tarasy będą cechować się długą żywotnością. Płyty tarasowe i chodnikowe znajdziemy w popularnych sieciach marketów budowlanych.

Cena uzależniona jest od rozmiaru płyty i materiału z jakiego została wykonana. Przykładowo – płyta betonowa, która posiada właściwości antypoślizgowe i odporna na działanie warunków atmosferycznych, o wymiarach 40x40x3,8 cm, jej koszt wynosi 15,99 zł. W takim wypadku należy dokładnie zmierzyć powierzchnie naszego tarasu i szacunkowo obliczyć, ile takich płyt betonowych będziemy musieli zakupić do stworzenia tarasu ogrodowego. Taki sposób montażu jest łatwy, tani i trwały w utrzymaniu.

Montaż nawierzchni na wspornikach jest rozwiązaniem na szybkie wykonanie tarasu. Ta technologia charakteryzuje się konstrukcją, która składa się z plastikowych podpór o stałem lub w miarę możliwości regulowanej wysokości. Nie wymaga klejenia płyt i późniejszego fugowania. W przypadku, gdy będziemy chcieli zmienić płyty betonowe lub wymienić uszkodzoną, pozwoli to na bezproblemową zmianę.

Z kolei taras drewniany stworzymy na dwa sposoby. Może on być ułożony na legarach, bezpośrednio na utwardzonym podłożu lub oparty na betonowych słupach lub boczkach. Koszt wykonania tarasu z drewna będzie zależał od wyboru materiału, z którego będzie wykonana konstrukcja. Najlepiej do jego budowy wykorzystać drewno naturalne. Na rynku do wyboru mamy drewno sosnowe, świerkowe, z modrzewia krajowego, syberyjskiego czy egzotycznego.

Alternatywnym rozwiązaniem, zdecydowanie tańszym, jest ułożenie tarasu z deski kompozytowej. Taka deska jest odporna na gnicie, pleśń i szkodniki. Brak drzazg i długoletnia żywotność mogą przemawiać za ich zakupem. Z pewnością wymaga mniejszej uwagi niż deski drewniane, o które trzeba dbać z należytą starannością. Coroczne malowanie i impregnowanie drewna, to sposoby na zachowanie ich wyglądu na długie lata.

fot.pexels.com

Jak zrobić tanio taras?

Koszty i czas prac możemy zdecydowanie obniżyć przez zastosowanie gotowych rozwiązań. Jednym z nich jest taras modułowy, którego proces tworzenia możemy zakończyć już nawet w ciągu jednego dnia.

Na popularnych portalach związanych z aranżacją wnętrza oraz ogrodu, znaleźć możemy ciekawe projekty tarasów z palet. O ile meble ogrodowe, wykonane z gotowych palet, prezentują się ciekawie, tak taras dla wielu może być już przesadą. Zdecydowanie jednak jest to pomysł dla osób, które nie mają wygórowanego budżetu na stworzenie tarasu ogrodowego z płyt betonowych lub drewnianych. W prosty sposób wykonamy go samodzielnie. Pamiętajmy, aby na samym początku uporządkować i wyrównać grunt i wybrać odpowiednie podpory. Już na samą konstrukcję z palet ułóżmy deski, które wyrównają całą powierzchnię. W końcowym etapie całego procesu, zostanie nam już tylko ich malowanie i możemy cieszyć się własnym miejscem do odpoczynku i relaksu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here