fot.pexels.com

Dobry sen powoduje, że o poranku budzimy się wyspani i pełni energii. Na jakość naszego snu nie wpływa tylko jego ilość, ale także jakość. Podczas zakupów do sypialni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na łóżko wraz z materacem. Ciało potrzebuje dobrego materaca, który zapewni komfortowy, zdrowy i spokojny sen. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób dobrać materac do swoich upodobań i dlaczego nie kupować sofy lub narożnika.

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materace piankowe są coraz bardziej popularne. Wypełnione są one pianką poliuretanową, lateksową, wysokoelastyczną lub termoelastyczną. Nowoczesne materace piankowe stworzone są z wysokiej jakości materiałów. Zapewniają one bardzo dobre dopasowanie sylwetki podczas snu. Ich głównymi zaletami jest trwałość, wytrzymałość oraz wentylacja.

Materace termoelastyczne, a konkretniej ich pianka, zmieniają swój kształt pod wpływem temperatury ciała. W ten sposób idealnie dopasują się do każdej śpiącej osoby. Takie typu materace sprawdzą się u osób, które miewają problemy z kręgosłupem lub cierpią na inne schorzenia. Ciało przez całą nos się zregeneruje i nie spowoduje to dodatkowych bólów ze względu na dobre dopasowanie ciała do materaca. Dlaczego warto kupić materac z pianką termoelastyczną? Wypełnienie materaca sprawi, że będziemy odpoczywać każdego dnia.

Z kolei materace wypełnione pianką poliuretanową polecane są dla alergików. To materiał oddychający, który nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Jest to najwyższej jakości pianka. Materace te są bardzo trwałe i nie odkształcają się pod wpływem nacisku. Charakteryzują się stosunkowo niską ceną spośród wszystkich materaców piankowych.

Przejdźmy teraz do materaców sprężynowych. Są to najpopularniejsze materace obecne na rynku. Ich wytrzymałość sprawia, że będziemy cieszyć się z ich długiego okresu użytkowania. Wkład sprężynowy umieszczany jest w specjalnych kieszonkach. Sprężyny uginają się pod wpływem nacisku ciała. Zapewniają stabilne podparcie podczas snu. Konstrukcja materaców sprężynowych zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Pozostałe wypełnienia jakie możemy spotkać w tego typu materacach to sprężyny bonellowe oraz wypełnienia multipocket. Te pierwsze charakteryzują się elastycznością powierzchniową. Natomiast materac z wypełnieniem multipocket, pracuje podobnie jak materac kieszeniowy – na niezależnych sprężynach.

fot.pexels.com

Co wpływa na dobry sen?

Chodź jakość materaca jest najważniejszym czynnikiem, który ma znaczenie w jakości naszego snu, to istnieje jeszcze kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Aby wstać rano wypoczętym i z dobrym nastawieniem i samopoczuciem, istotne jest trzymanie się kilku zasad. Przede wszystkim należy kłaść się codziennie o tej samej porze, a ostatni posiłek jeść minimum trzy godziny przed pójściem do łóżka. Najlepiej, aby był to posiłek lekkostrawny. Dodatkowo, idealną temperaturą, która powinna panować w pomieszczeniu jest 18 stopni Celsjusza, a sama sypialnia powinna być wietrzona przynajmniej 5-10 minut, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Kolejnymi szczegółami, o których warto wspomnieć, są z pewnością popołudniowe drzemki. O ile mała, krótka drzewka w postaci 10-15 minut nie zrobi nam krzywdy, tak już sen w postaci godziny lub dwóch bezpośrednio po powrocie z pracy spowoduje, że nasz organizm będzie miał rozregulowany cykl, a nam osobiście wieczorem nie będzie się chciało spać.

Pamiętaj, że stres w pracy nieodpowiednia dieta i zamartwianie się problemami dodatkowo spotęgują brak snu. Na ten stan rzeczy świetnie wpłynie aktywność fizyczna. Pozwoli dotlenić mózg i chociaż na chwilę zapomnieć o problemach. Jakość naszego snu bardzo wpływa na organizm dnia kolejnego, ale również na przyszłość. Niewysypianie się może spowodować duże problemy zdrowotne. Dlatego istotne jest, aby komfortowy sen zacząć od zakupu dobrego materaca, a następnie kierować się kilkoma zasadami, które na dobre zagoszczą w naszej sypialni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here