fot.pexels.com

Trądzik jest chorobą skóry, która dotyczy przeważnie młodych osób. Może on przysporzyć wiele kompleksów już na wczesnym etapie dojrzewania. Zmiany skórne zachodzą również u osób dorosłych. Zaskórniki, stany zapalne, które nazywane są pryszczami, mogą zostać skuteczne pokonane. Trądzik pojawia się nie tylko na twarzy, ale plecach, ramionach czy dekolcie. Poprawić stan skóry możemy na kilka sposobów. Jakich? Przeczytaj artykuł do końca, aby poprawić swój wygląd.

Wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku

Nadmierne wydzielanie sebum, powoduje zamykanie się porów skóry. Ma to związek z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Problemy ze skórą dotykają nastolatków, ale i osób powyżej 20, a nawet 30 roku życia. Systematyczna pielęgnacja twarzy pomoże w walce z trądzikiem.

Ze względu na rodzaj, wyróżniamy kilka typów trądziku. Najpowszechniejszym z nich jest trądzik pospolity, który nazywany jest także trądzikiem młodzieńczym. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, których stężenie w okresie dojrzewania rośnie, bez względu na płeć dziecka. Nadmiernie produkowany łój powoduje powstanie zaskórników.

Stres, zła dieta, hormony – te trzy elementy wpływają na zwiększenie produkcji sebum. Następnie powstają zmiany skórne, które przeobrażają się w zaskórniki, grudki, krostki. W żadnym wypadku nie należy ich dotykać lub wyciskać. Spowoduje to powstanie stanu zapalnego, który może doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji.

Bardziej groźniejszą odmianą jest trądzik różowaty. Charakteryzuje się powstawaniem wykwitów rumieniowych. Objawia się jako silne zaczerwienienie twarzy. Przy takim rodzaju trądziku istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Występuje on częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyny jego powstawania związane są z predyspozycjami genetycznymi, zmianami hormonalnymi oraz zaburzeniami naczyniowo – ruchowymi. Pierwsze objawy występują po 30 roku życia. W procesie leczenia trądziku różowatego, stosuje się preparaty z metronizolem, a także antybiotyki.

Zmiany skórne mogą wystąpić również u noworodków. W tym wypadku jest to trądzik niemowlęcy. Ma zazwyczaj łagodny przebieg i nie wymaga leczenia. Jego powstawanie zauważalne jest już po około 3-4 tygodniach od przyjścia dziecka na świat. Objawy trądziku noworodkowego to zaskórniki, krostki oraz grudki. U dzieci trądzik noworodkowy ustępuje sam. Jeśli występują zwiększone problemy z trądzikiem u noworodka, należy skontaktować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Ostatnim rodzajem wartym wspomnienia jest trądzik posterydowy. Występuje on bezpośrednio po zażywaniu sterydów. Objawia się identycznie, jak trądzik pospolity – zapaleniem gruczołów łojowych skóry. Może on się pojawić na skórze u osób, które stosowały sterydy anaboliczne oraz kortykosteroidy.

fot.pexels.com

Jak pozbyć się trądziku?

Cały nasz organizm zaangażowany jest w proces powstawania zmian skórnych. Zła dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów czy brak higieny, powodują powstawanie kolejnych nieestetycznych bąbli.

W walce z trądzikiem należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu twarzy. Kobietom zalecane jest nie używanie podkładów, które dodatkowo mogą zatykać pory. Przemywanie twarzy rano i wieczorem specjalnym żelem jest podstawą całego procesu. Nasza skóra powinna być nawilżona kremem, który będzie posiadał dodatkowe właściwości tonizujące i antybakteryjne. Na rynku dostępne są kremy przeciwtrądzikowe, pasty cynkowe, mydła siarkowe czy płyny, które mają ogromny wpływ na zmniejszenie trądziku. Przynajmniej raz na tydzień powinniśmy wykonywać zabiegi peelingujące, które mają za zadanie złuszczyć martwy naskórek.

Cały proces leczenia i walki z trądzikiem powinniśmy uzgodnić z dermatologiem. W celu poprawy naszego ogólnego stanu zdrowia, zalecana jest wizyta u dietetyka, który ułoży nam plan posiłków dostosowany do naszych problemów. W naszej diecie powinny znaleźć się przede wszystkim witamina C, A oraz kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, a także wykluczyć z posiłku produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here