fot.pexels.com

Kierowca, który porusza się pojazdem bez ważnego przeglądu, narażony jest na mandat w wysokości 500 złotych. Przepisy określają jasno, że badanie techniczne auta trzeba wykonywać co roku. Wykonuje się je na stacjach kontroli pojazdów, które posiadają do tego stosowne uprawnienia. Można je przeprowadzić na dowolnej stacji diagnostycznej w kraju. Dowiedź się więcej na temat badania technicznego.

Badanie techniczne – podstawowe informacje

Podczas zakupu pojazdu, często możemy napotkać na ogłoszenia typu – ,,Badanie techniczne do…’’. Sugeruje to nam, że takie auto nadaje się do jazdy po polskich drogach. Gdy ważność przeglądu zbliża się do końca, trzeba umówić się z diagnostą w celu podbicia pieczątki do dowodu rejestracyjnego. Specjalista z tego zakresu dopuszcza nasze auto do ruchu publicznego na okres roku. W jego zakres wchodzą sprawdzenie stanu technicznego samochodu i układów podzespołów. Wykonujemy je na Stacji Kontroli Pojazdów. Cena, którą musimy zapłacić za wykonanie badania technicznego to w przypadku samochodu osobowego wynosi 99 złotych.

Co jest dokładnie sprawdzane podczas badania? Należą do nich układ kierowniczy, hamulce, zawieszenie, ogumienie, oświetlenie, emisja zanieczyszczeń gazowych, pasy bezpieczeństwa, obowiązkowe wyposażenie, nadwozie oraz układ wydechowy. Każde badanie techniczne zawiera w sobie trzy etapy.

Pierwszym z nich jest sprawdzenie numeru VIN i tego, czy jest zgodne z tym w dowodzie rejestracyjnym. Następnie sprawdza się dodatkowe wyposażenie – instalacja LPG lub CNG, a następnie przeprowadzona jest właściwa kontrola stanu technicznego wymienionych wyżej elementów. Zazwyczaj cały proces trwa około 30 minut. Na wizytę na stacji kontroli pojazdów nie trzeba się umawiać wcześniej, wystarczy podjechać do najbliższej stacji i wykonać badanie.

Kierowy często mylą pojęcia badania technicznego i przeglądu technicznego. To pierwsze jest obowiązkowe, zaś drugie zalecane jest przez producenta. Może również odnosić się do zakupu nowego auta, gdy chcemy sprawdzić jego dokładny stan techniczny, aby uniknąć późniejszym problemów po jego zakupie. Przegląd okresowy obejmuje, m.in. wymianę filtrów, uzupełnianie płynów, sprawdzenie stanu hamulcowego, wymianę rozrządu czy diagnostykę komputerową.

W przypadku wykrycia wadliwych usterek przez diagnostę i negatywnej opinii, kierowca ma 14 dni na ich usunięcie. Następnie musi wykonać to samo badanie na tej stacji kontroli pojazdów. Jeżeli usterki te zagrażają bezpieczeństwu, diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny.

fot.pexels.com

Badanie techniczne – co jeszcze muszę wiedzieć?

Z istotniejszych informacji na temat badania technicznego do zapamiętania jest, że diagnosta podczas badania technicznego spisuje stan licznika i wpisuje listę przejechanych kilometrów do dokumentacji. Za spóźnienie z badaniem technicznym, kierowca otrzymuje mandat w wysokości 500 złotych i zostaje zatrzymany mu dowód rejestracyjny. Wykonując badanie techniczne, diagnosta może wykryć trzy rodzaje usterek – drobne, istotne, stwarzające zagrożenie.

O zbliżających się badaniu technicznych auta powinny pamiętać w szczególności młodzi kierowcy, którzy zakupili pierwsze auto. Zdarza się, że osoba, która sprzedała nam auto, ma podrobione badanie techniczne samochodu. Nie jest to dość spotykane, ale nad się zdarza. Dawniej przekręcane liczniki były normą. Dzięki wprowadzonym zmianom w przepisach, od 25 maja 2019 roku, jest to przestępstwo, które grozi karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Kierowca, który porusza się pojazdem bez ważnego badania technicznego, w przypadku kolizji samochodowej, może mieć spore problemy. Firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłacenia odszkodowania lub zmniejszyć świadczenia z tytułu OC lub AC. Dzięki usłudze Mój Pojazd, możemy przez Internet sprawdzić datę ważności badania technicznego auta. Znajdziemy tam także informacje na temat usterek wykrytych podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów oraz wiele innych. Dlatego, aby uniknąć stresu z zatwierdzeniem auta przez diagnostę, należy wykonywać naprawy auta sukcesywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here