Poczucie własnej wartości i bycie pewnym siebie, są to bardzo ważne cechy każdego człowieka. Pomagają w pracy zawodowej i mają wpływ na wiele dziedzin życia. Budowa pewności siebie jest długotrwałym procesem. To przekonanie, że jesteśmy w stanie pokonać największe problemy i wierzymy we własne umiejętności. Czynnikami, które wpływają na poczucie pewności siebie są nasze własne myśli, przekonania i doświadczenia. Co sprawia, że jesteśmy pewni siebie?
Pewność siebie kształtuje się przez lata
Ogromną rolę u dzieci na pewność siebie wpływa ich wychowanie i doświadczenia. Jeżeli dziecko było gnębione, wyzywane czy bite, będzie bardzo ciężko wyrosnąć jej na pewną siebie osobę. Jeżeli takiemu dziecku będzie wpajane, że jest nieudacznikiem i nic nie potrafi, to z pewnością będzie miało to odzwierciedlenie w jego psychice. Wszystko to są to czynniki zewnętrzne. Postawa rodziców ma ogromne znaczenie. Dziecko już od najmłodszych lata powinno uczyć się samodzielności. Bycie krytycznym i wymagających rodzicem jest jednak zgubne. Dziecko trzeba nakierować i uczyć życia, ale nie we wszystkim wyręczać. Taka pomoc, którą niekiedy aż za bardzo oferują rodzice skutkuje tym, że dziecko może mieć odczucia, że jest nieporadne i nie potrafi nic zrobić samemu. Popełnianie błędów i stały rozwój dziecka, to element normalny i tylko poprzez taką drogę jest w stanie się usamodzielnić.
Zaburzyć pewność siebie mogą również nasi rówieśnicy. Dzieci potrafią być wyszydzane w szkole lub na podwórku za kolor skóry, odmienność, niższy status społeczny czy urodę. To również może wpłynąć negatywnie na jego późniejsze zachowanie i brak akceptacji siebie. Szczególną rolę odgrywają tutaj wychowawcy i rodzice, którzy muszą odpowiednio zareagować jeżeli zauważą takie sytuacje u swoich dzieci. Także w pracy opinie wypowiadane na nasz temat mają znaczenie. Mogą one być przyczyną problemów w wykonywaniu obowiązków, depresji, braku motywacji do pracy. Osoby te zamkną się w sobie i nie będą chciały uczestniczyć w życiu społecznym. Dlatego nie należy brać do siebie opinii innych i zdystansować się od nich.
Brak przyjaciół i bliskiej osoby blisko nas, której możemy się wygadać jest istotnym atutem. Bycie w związku z partnerem również ma wpływ na pozytywne emocje. Jeżeli i on nie będzie nas wspierał, mówił, że jesteśmy do niczego i się z nas wyśmiewał, nasze poczucie własnej wartości znacznie spadnie. Nie wszyscy są odporni psychicznie i wiele zależy właśnie od myślenia i postrzegania świata.
Pewność siebie – jak się jej nauczyć?
Bardzo ważną rolę odgrywa nasze myślenie. Nie trzeba być pewnym w każdym aspekcie swojego życia. Jednak takie braki mogą skutkować problemy w karierze, związku czy kontaktach społecznych. Człowiek jest wtedy wycofany i wstydliwy. Chce jak najwięcej czasu spędzać w samotności, posiada nawet fobie społeczne.
Dlatego takie osoby muszą pracować nad własną pewnością siebie. Poprawi się w ten sposób samopoczucie psychiczne i emocjonalne. Zaczniemy dostrzegać piękno, które jest ukryte w środku nas. Zaczniemy akceptować własnego siebie i nie przejmować się opiniami innych. Poczucie własnej wartości jest istotnym elementem. Gdy zyskamy pewność siebie, utracimy poczucie lęku. Będziemy w stanie przezwyciężyć każdy lęk, a także podejmować spontaniczne decyzje i chęć doświadczenia czegoś nowego. Zmniejszy się odczuwany stres i zyskamy większy spokój ducha.
Podczas kontaktu z innymi ludźmi przyjmij otwartą postawę. Staraj się podejmować inicjatywę i stać się liderem grupy. Sukcesy generują twoją pewność siebie. Musisz także zmienić swoje myślenie i zacząć mieć o sobie pozytywne zdanie. Zablokuj negatywne myśli na swój temat. Wzrost własnej samooceny, ćwiczenia samoakceptacji, możesz odbywać na spotkaniach z psychologiem, który odpowiednio cię nakieruje do bycia pewnym siebie. Specjalista z tego zakresu i kilka wizyt w gabinecie spowoduje, że zaczniesz budować siebie na nowo. Praca nad sobą wpłynie korzystnie i pomoże przetrawić traumę, którą dotąd nosiłeś w sobie.