fot.pexels.com

Tuż po zdobyciu prawa jazdy, młody kierowca zmierza się z kolejną przeszkodą. Jest to kupno swojego pierwszego samochodu. Auto z drugiej ręki to zawsze niewiadoma. Ważnych jest sporo kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Jako pierwsze auto powinno się wybierać takie, które nie kosztuje majątku, a jest swoistą nauką dla młodego kierowcy. Pozwoli to na wypracowanie kilku niezbędnych mechanizmów podczas jazdy, bez baw, że cos uszkodzimy. Przeczytaj artykuł, aby wyzbyć się błędów podczas zakupu auta.

Stan techniczny pojazdu

Nie wygląd ma znaczenie. Samochód, który w środku lub na zewnątrz wygląda bardzo estetycznie, może mieć wady ukryte. Najlepszym sposobem na sprawdzenie auta jest wizyta w warsztacie. Mechanik dokładnie przeprowadzi badanie. Rozpoczyna się ono od karoserii i podwozia, czy nie widać ognisk korozji, jaki jest stan progów i podłogi. Fachowo oceni, czy ewentualne naprawy nie wymagają przeznaczenia sporej ilości środków pieniężnych na naprawę. Wiele aut ma nałożonych szpachlę na karoserię i pomalowane elementy. Może świadczyć to o nieprofesjonalnej naprawie zamiast wizyty u blacharza i lakiernika.

W profesjonalnym warsztacie mechanik będzie mógł podpiąć auto pod komputer i sprawdzić ewentualne błędy silnika lub innych urządzeń eksploatacyjnych w samochodzie. Sprawdzenie poziomu oleju, płynu chłodniczego czy hamulcowego jest czynnością istotną przy używaniu auta. Być może już na samym starcie trzeba będzie wymienić wszystkie te płyny do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Płyny i filtry podlegają okresowej wymianie. Szczególnie filtr paliwowy i filtr oleju, które trzeba wymieniać przynajmniej po 10 tyś. Kilometrów.

Dopiero kolejnym etapem jest użycie podnośnika lub kanału do sprawdzenia zawieszenia auta. Pozwoli to na spokojną i rzeczową diagnozę, czy elementy podwozia ulegają korozji, zniszczeniu lub są widoczne wycieki oleju. Dokładna diagnostyka polega na sprawdzeniu tarcz hamulcowych czy nieszczelności układu wydechowego, gdyż z zewnątrz nie jest to możliwe do ocenienia. Istotnym elementem pracy całego silnika jest rozrząd. Według różnych producentów, jego wymiana musi nastąpić po około 150 – 200 tys. km. Jeżeli auto, które kupujesz ma zbliżoną wartość, wymiana rozrządu będzie oscylować między 500 a nawet 2000 złotych. Jest to istotna kwota na naprawę, gdybyśmy mieli doliczyć do tego koszt zakupu auta.

Przy sprawdzaniu ofert sprzedaży auta, uwzględnijmy do kiedy jest ubezpieczenie OC, które w Polsce jest obowiązkowe, a także przegląd techniczny auta. Ważne jest też to, czy auto było używane na duże trasy lub w mieście oraz średnia ilość spalania paliwa na 100 km.

fot.pexels.com

Pierwsze auto młodego kierowcy – jakie wybrać?

To, jakie auto będzie odpowiednie dla młodego kierowcy, powinien wiedzieć on sam. Jedni chcą czuć radość z prowadzenia auta i wybrać skrzynię manualną, drudzy zaś wolą komfort i wygodę przy skrzyni automatycznej. Ustalmy na sam początek, jaki budżet możemy wydać na pierwsze auto. Uwzględnijmy wszystkie koszty – ubezpieczenia, kwoty rejestracji pojazdu czy okresowe wizyty u mechanika. Mówi się, że z samochodem jest jak z dzieckiem. Nigdy nie można zaplanować, że nic nam się nie zepsuje.

Dostosujmy pojemność i moc silnika, a także rodzaj paliwa do swoich możliwości finansowych. Pojemne silniki mogą generować znacznie większe zużycie paliwa. Kierowcy często po zakupie auta, decydują się na zamontowanie w nim butli gazowej, która w znacznym stopniu ograniczy koszty związane z paliwem.

Zakup pierwszego samochodu nie jest prostą sprawą. W Internecie możemy natrafić na sporo podejrzanych ofert. Na same oględziny auta warto wybrać się z osobą, która dobrze zna się na autach. Na miejscu podpowie nam, czy kupno takiego modelu auta jest dobrym pomysłem. Trudno jednak określić jaka marka samochodu jest najlepsza dla początkującego kierowcy. Szukajmy aut wśród marek, które gwarantują bezawaryjność i tanie części zamienne, a pozwoli to na ograniczenie zdecydowanie kosztów eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here